Drift Nedir Drift Nasıl Yapılır

Drift ilk olarak 90 lı yılların başında japonyada çıkan dağlık yollarda ve virajlı yollardan hızlı bir şekilde inmeye çalışan insanlar tarafından bulunmuştur. Driftin temeli, araçla beraber virajı dönme aşamasında oluşan merkez kaç kuvvetine direnemeyerek arka kısmın kopması prensibine dayanan bir olaydır. Yani bu olaya drift adı verilir. Türkçeye ise yanlama olarak girmiştir fakat yabancı isimi kullanılmaktadır. Drift genel olarak gösteri amaçlı yapılmaktadır. Motorsporlarında istenmeyen birşeydir. Drift arabanın aktarma bölümüne büyük zarar veriyor ve lastikleri yıpratarak yol tutuşu engelliyor. Drift yapacak bir aracın jantları 17″ ölçüsünde olması gerekmektedir.Lastiklerin ince lastikler olması gerekmektedir. Eğer lastikler böyle olmazsa drift sırasında lastikler janttan çıkabilir. Ayrıca güçlü bir motor olması gerekmektedir iyi bir drift yapmak için.

Drift Yapma Teknikleri ;

El Freni İle Drift Yapma

Bu genel açıdan en bodoslama tekniktir. Viraja giriş anında debriyaja sonuna kadar basılırken aracın burnunu viraj içerisine doğru yönlendirirken el freni çekilir ve arka koptuğu esnada el freni bırakılır ve gaz yüklenilir. Bu esnadada direksiyonu ters tarafa doğru tam kırılması gerekmektedir. Aksi halde spin atabilirsiniz.

Ağırlık Transferi İle Drift Yapma

Viraja gelme esnasında vites küçültülür ve arabanın burunu viraj içerisine doğru çevrileceği esnada debriyaja hızlı bir şekilde bırakılır, hemen sonra gaza yüklenilir ve arabanın arkası kopunca hızlı ve etkili bir yanlama olur. Bu tekniğin inceliği ise debriyajdan aninden çekilne ayağın arabanın yavaşlamasını ve adeta fren etkisi yapmış gibi ağarlık merkezi ön kısıma doğru kayar ve arka tekerler üstünde yükün azalmasıdır.

Güç İle Drift Yapma ;
Arabanın ön kısımı viraj dışından içeriye doğru yönlendirilirken ara gaz verilir ve viraj süpürme denilen hareket ile viraj dış çizgiyi takip ederek virajı döner. Bunu yapmak için güçlü torklara sahip olan bir araba olması geremektedir.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.