Dövme Nasıl Silinir

Dövme silmenin tek yolu dövmenin olduğu deriyi ortadan kaldırmaktır. Dövmenin kapladığı alana ve rengin derinliğine göre dövme silme işlemi için değişik yollar kullanılmaktadır.

Çok hızlı bir şekilde dönen elmasları bileylemek için kullanılan elmas bileytaşı ile ovalama yöntemiyle dövmenin bulunmuş olduğu deri takaba tabaka düşmektedir ve bu şekilde dövme silinir. Bu yöntem çok etkin olmasına karşın derin bir şekilde yaralar oluşabildiği için pek kullanılmaz.

Isıtılan bir metal ile dövme bulunan yeri dağlama en eski ve acı veren yöntemdir. Günümüzde bu dövme silme yönteminin yerine kuru buz adı verilen bir yöntem almıştır. Bu yöntem ile dövme yapılan yerdeki dövme ve renkleri ne kadar derinde olursa olsun acı vermeden dağlanmaktadır.

Yeni bir dövme yoluyla eski dövmenin silinmesi olayı son zamanlarda çok sık kullanılan bir yöntemdir. Öncelikle dövmenin altındaki delik yeniden geçilir ve her geçişinde o deliklere gümüş nikrat ( silici madde) enjekte edilir. Dövmenin kesip alınması olayı ise ameliyat cerrahi yöntem gerektiren bir yöntemdir.

Günümüzde ise en çok kullanılan ve en etkili olan yönte laser ile dövme silmedir. Laserdeki enerji üstünde dövmenini bulunduğu dokuları buharlaştırıyor ve bu şekilde dövmeler siliniyor. Fakat bu yöntemdede normal yanıklarda gözlenen bazı etkilerin gözlenme olasılığı olabiliyor. Fakat laserle dövme silme yöntemi diğer yöntemlere göre daha etkili bir yöntemdir.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.