Domatesin Fayda Ve Yararları Nelerdir

Günümüzde heryerde her kesimde domatesin ne kadar faydalı bir sebze olduğu söylenmekte. Öncelikle domatesin bir sebze türü olduğunu kafamızdan atalım. Domates aslında bir meyve türüdür.Meyve olmasıyla beraber çokta yararlı bir besin kaynağıdır.

1- Domates kan basıncını düşürmekte çok etkili bir besindir. Domatesin içerisinde bulunan A ve C vitaminleri, folik asit, potasyum, gıda lifi ve koruyucu antioksidanların yararlarıda çoktur.

2- Domatesin bir diğer faydasıda gribe karşı çok etkilidir.

3- İnsan vücudunu kaplayan adeta bir giysi görevi yapan derimiz domates aracılığıyla daha güçlü ve canlı hale gelebilir.

4- Domates kolestrol hastalığında çok etkilidir. Kolestorel hastasına çok yardımcı olur.

5- Serbest radikaller insan DNA’sında %42 gibi yüksek miktarda zararlar verirler.Bu radikallerin düşmanı ise daha önce bahseditimiz Likopen ve beta karotendir.DNA’nızın zararı uğraması sizin yaşlanmanız anlamına gelmektedir.Az zeytinyağlı domates yiyeyerek domatesin size yaşlanmaya karşı yardım etmesini sağlayabilirsiniz.erçek Yaş’ınız hesaplanırken, kan basıncı seviyeniz çok önem taşır. 115/76 ve daha az seviyede bir kan basıncı seviyesi sayesinde, 12 yıla kadar gençleşebilirsiniz.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.