Depremden Korunma Yolları Nelerdir

Depremden birçok korunma yolu vardır. Yaşadığımız Türkiyede topraklarımızın yaklaşık yüzde 90 deprem riski taşıdığından depremle riskiyle beraber yaşarız. Ne yazıkki henüz depremi önceden tespit edebiliecek aletler üretilmemiştir.

Depremden korunmak için öncelikle yaşadığımız yerin inceleyip deprem oluş sırasında nerede korunabilirim veya nasıl kaçabilirim bunu planlamanız gerekmektedir.

Deprem oluş sırasında 10 saniyelik bir kaçış vaktiniz olduğunu düşünüyorsanız deprem sırasında bir kaçış planı yapmanızı tavsiye ederiz.

Eğer bulunduğunuz binayı 10 saniyede terk edemiyorsanız apartmanda merdive ve asansör boşluklarından kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir.

Apartmanın 2 veya daha yüksek katlarında bulunuyorsanız kesinlikle atlamayın. Atlamak yerine yangın merdivenlerini deneyebilirsiniz.

Bulunduğunuz yerlerde masa, çelik yapı veya ahşap tahtalar varsa başınızı korumak için onların altına girebilirsiniz. Masa veya yatak altı yerine ağırlığı olan eşyaların yanına siper almanız gerekmektedir.

Deprem Türleri Ve Çeşitleri Nelerdir

Depremin 4 ana türü bulunmaktadır. Bunlar Tektonik Depremler, Volkanik depremler, Çöküntü depremler ve Tsunamidir.

Teknotik depremler;  Levhaların hareketin nedeniyle oluşan deprem çeşitleridir ki Dünyada oluşan depremlerin büyük bir çoğunluğu bu gruba girer.

Volkanik depremler;  yanardağların kızması ve püskürmesiyle yer altından gelen lavlar bir titreşim yayar ve volkanik depremler oluşur.

Çöküntü depremler : ise yer altında bulunan maden gibi yerlerin çökmesi sonucunda oluşur.

Deprem Nasıl Oluşur ?

Deprem yer altında bulunan fay diye tabir ettiğimiz yarıkların üstünde biriken enerjinin bir anda boşalmasıyla yer değiştirme hareketinin sebep olduğu dalga ( titreşim) depreme sebep olur.

Deprem Kuşakları Nelerdir ?

Deprem kuşakları dünyada oluşan depremlerin zamanına, şiddetine ve oluştuğu bölgelere göre 3’e ayrılır.
1. si pasifik deprem kuşağı; bu kuşakta dünyadaki depremlerin yaklaşık olarak yüzde 80’i gerçekleşmiştir. Bu kuşak bölge olarak Amerikanın genelini ve japonya civarını içine alır.

2. deprem kuşağı Alpinedir. Bu kuşak ise dünyadaki depremlerin yaklaşık olarak yüzde 20’sini içine alır. Oluştuğu bölgeler ise endonezya civarları, akdeniz ve atlas okyanusu bölgeleridir.
3. Deprem kuşağıda Atlantik Bölgesi’dir. Bu kuşakta Atlas okyanusunda ve atlas okyanusuna kıyısı olan bölgelerde oluşmuştur.

Türkiyede Ve Dünyada Oluşan Depremler

Dünyada etkisi büyük olan birçok deprem olmuştur. 1509 yılında büyük istanbul depremi, 1755 yılında lizbon depremi, 1766 yılında istanbul depremi, 1906 yılında San Francisco depremi, 1912 yılında Karabük depremi, 1939 ve 1992 yılında erzincan depremi, 1944 yılında bolu depremi, 1960 yılında Şili depremi, 1985 yılında meksika depremi, 1988 yılında ermenistna depremi, 17 Ağustos 1999 da izmit ve 12 Kasım 1999 yılında Düzce depremi, 2000 yılında bakü depremi, 2005 yılında keşmir depremi ve 2006 yılında java depremi olmuştur. Bu depremler çok şiddetli olmuştur ve binlerce kişinin ölümüne sebep olmuştur. En çok can kaybı 1755 yılında olan lizbon depreminde 190,000 kişi hayatını kaybetmiştir. En şiddetli deprem ise 9,5 şiddetinde olan şili depremidir.

Deprem Nedir ?

Deprem, yer altında kırılan tabaka sonucunda birden oluşan titreşimin bir dalha halinde yayılarak yol güzerganında bulunan yeryüzünü sarsması ve büyük etki bırakmasına deprem denilebilir. Deprem oluştuğu taktirde toprağı sallar, şiddetli bir depremse toprak üzerinde bulunan bina vs gibi mimari yapıları yok edebilir ve bu yok oluş sırasında insanlar ölebilir.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.