Cumhuriyetin Önemi Nedir

Osmanlı Devletinde ikinci meşrutiyet ilan edildikten 6 sene sonra Birinci Dünya Savaşı başladı. 1914 yılında başlayan savaş dünyanı belli başlı bilinen devletier ve krallıkları katıldı. 1. dünya savaşı 4 yıl sürdü ve 4. yılın sonunda Osmanlıyla beraber katılan devletler yenildiler. Savaş kurallarına göre bizde yenildik ve ülkemiz ingiltere, yunanistan, fransa ve italyalar tarafından paylaşıldı.

Türk milletine inanan Atatürk 19 mayıs 1919 yılında Samsun’a gitti.Erzurum ve Sivas gibi şehirlerde kongreler düzenledir. Atatürk tek bir egemenlik vardır oda milli egemenliktir diyordu. Ülkeyi milletin kendisi kurtacaktı diyordu. Türkiye’nin hertarafından gelen milletvekilleri Ankarada Mecliste toplandı. Meclis Atatürk’ü başkan seçti. Atatürk’ün liderliğinde Meclis Kurtuluş savaşını başlattı. Diğer yandan efeler, dadaşlar ve seymenler bulundukları bölgede düşmanlara karşı koydular. Diğer yandan ordular inönüde, sakaryada, dumlupınar cephelerinde savaştılar ve Ülkemizi kurtardılar.

Tahtının telaşına düşen padişah düşmanla birlikte ülkeden kaçtı. Savaşın ardından imzalanan lozan barış antlaşmasıyla yeni bir devlet kuruldu. Yeni kurulan bu devletin yönetim şekline karar verilmemişti.

Millet meclisi 11 ağustos 1923 yılında topandı. 13 ekim 1923  yılında Ankara vilayeti başkent oldu. Düşman yurttan atıldıkltan sonra cumhuriyetin ilanı üzerinde hazırlıklar yapıldı. 28 ekim 1923 yılında arkadaşlarını Çankaya köşküne çağırdı ve cumhuriyeti ilan edeceklerini söyledi.
Bu şekilde ülkemizde cumhuriyet yönetimi kuruldu. Atatük Türkiye Cumhuriyetinin ilk cumhurbaşkanı oldu.

Cumhuriyet insanlara seçme ve seçilme hakkı verdi.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.