Cuma Namazı Nasıl Kılınır

Cuma namazı normal vakit namazları gibi tek başa kılınabilen bir namaz değildir. Öğle zamanında cemaat ile kılınabilen bir namazdır. Cuma namazında öğle ezanı okunduğu zaman ilk önce dört rekat cuma namaznın ilk sünneti kılınır. Niyeki şöyledir; ” Niyet ettim, Allah rızası için cuma namazının ilk sünnetini kılmaya ” denir. Cuma Namazının ilk sünneti öğle namazının sünnet gibi kılınır. Bütün rekatlarda Fatiha ve Zamm-ı sure okunur. İlk oturuşta Etteahiyyatü okunur son oturuşta etteahiyyatü, Allahumma salli, barik ve rabbene duları okunur.

Sünnet bittikten sonra cami içinde ikinci kere ezan okunur. Daha sonra namazı kıldıracak olan iman minbere çıkar ve hutbe okur.

Hutbe okunduğu esnada camide bulunan cemaatin namaz kılması veya konuşması mekruhdur.

İmam hutbede dua ederken sesli bir şekilde amin denmez. İçten amin denir. Namaz kılma esnasında haram olan herşey hutbe okunurkende geçerlidir.

Hutbe bittikten sonra muezzin kamet getirir. Kametten sonra cemaat imamla birlikte iki rekat cuma namazının farzını kılar. Aynı sabah namazı farzı gibidir. Cuma namazının niyeti şöyledir ; ” Niyet ettim, Allah rızası için cuma namazının farzını kılmaya, uydum önümdeki hazır olan imama ” şeklinde niyet edilir.

Farz bittikten sonra Cuma namazının son sünneti kılınır. Dört rekat olan son sünnetin niyeti şöyledir ; ” Niyet ettim Allah rızası için cuma namazının son sünnetini kılmaya ” şeklindedir

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.