Çocuklarda Kabızlık Sorunu

Jennifer Lock oğlunun yaşadığı kabızlık sorunu nedeniyle neler yaşadığını ve nasıl çözüm bulduğunu anlattı. Gelin uzaklardan bir annenin deneyimine göz atalım;

“Ufak çocuklarının tuvalet problemlerinin ebeveynleri neden korkuttuğunu anlıyorum. Yıllar boyunca ebeveynlerin dikkate aldıkları şu çılgın fikire bir göz atalım: 1935 yılında, Amerika Devleti ailelere “bebeğin bağırsak hareketlerini düzenlemek için günün belli saatlerinde bebeğin rektumuna sabun sürün” diye bir öneride bulunmuş.

Çocuğunuza tuvaletini yapmayı öğretmek için bazı verilen tavsiyeler bilimsel değildir ve uzmanlarda çok net cevaplar veremezler. Bu yüzden ailelerin sağ duyularını kullanmaları gerekir.

Bunların hepsini kendi çocuğumun yaşadığı tuvalet problemine bir giriş olsun diye yazıyorum. İki yaşındaki oğlum Ryan bir ara ciddi derecede kabızlık çekiyordu. Aylar boyunca da bu rahatsızlığı devam etti ve lazımlığa oturmuyordu. Eşim ve ben lazımlığa oturması için motivasyona ihtiyacı olduğunu düşündük. Tuvalete oynayabileceği renkli, yapışkan çizelgeler koyduk, şeker ödülleri verdik. Hiçbiri işe yaramadı. Nisan ayında her gece acı içinde kıvranmaya başladı ve kabızlık sorunu devam etti. Bu oldukça ortak bir sorun. İstatistiklere göre 10 bebekten 1’inde bu sorun gözlemleniyor. Ve bu problem bütün ailemizi etkiledi. Ryan çok fazla uyumuyor, iştah kaybediyordu. Sağlıksız bir çocuk olmuştu.

Bazı çocuklar sinirsel problemlere, tiroite ve bazı alışılmadık nedenlere bağlı kabızlık sorunu yaşayabiliyorlar. Sonunda Ryan’ın pediyatristi ile konuştuk ve bir plan uygulamaya karar verdik. Kabızlık sorununu çözmek çocuğunuzun doktor tavsiyesinde özel bir diyet uygulaması gerekiyor ki, bağırsak hareketleri kontrol altına alınabilsin ve bu sorun bir daha yaşanmasın. Bu kulağa çok kolay gelse de iki ay süren bir aşamadan bahsediyorum.

Ryan’ın her sabah portakal suyuna doktorun tavsiye ettiği bir ilaç koyduk. Ayrıca 1. gün bir adet çikolata verdik ve bunun içinde de bir ilaç vardı. 2. gün bağırsaklarını boşaltmak için bir sıvı verdik ve bundan nefret etti ama biz de ona içirdiğimiz için mutlu değildik. 3. gün yine doktorun verdiği bir ilaç verdik. Bu 3 günlük programı birkaç kez tekrarladık. Ve ilk haftalar gerçekten cehennem gibiydi. Ama bazı şeyler değişmeye başladı.

Birinci aşama bittikten sonra portakal suyuna o ilaçtan koymaya devam ettik. Amacımız her gün tuvalete çıkmasını ve zorlanmamasını sağlamaktı ve bu amacımıza ulaştık.

Şaşırtıcı bir şekilde 3 hafta içinde Ryan değişik bir çocuk oldu: Geceleri rahat uyumaya, yemek yemeye ve lazımlığı kullanmak için ilgi göstermeye başladı. Şu anda 6 hafta oldu ve hala doktorun tavsiyelerini uyguluyoruz.

Ebeveynler olarak alacağımız ders: “Kabızlık genel bir sorun. Aileler ve çocuklar için de çok zor bir durumdur. Fakat doğru disiplin ve doktor tavsiyesi ile bir kaç hafta içinde çözülebilecek bir sorun olduğunu hatırlayalım.”

Kaynak: mynet.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.