Cep Telefonunun Zararları

Cep telefonu gündelik hayatta iletişim açısından en büyük yardımcı teknolojik araçtır. Peki cep telefonunun zararlarını biliyormusunuz ? Cep telefonları beyin tümörlerine, hafıza kaybına, depresyona, Alzhemir hastalığına, baş dönmelerine, uyku bozukluğuna, mide bulantısına, baş ağrısıyla beraber bilinç kaybına kadar birçok zararlı hastalığa yol açabileceği söylenmekte.
Bu hastalıkların yanında cep telefonları astım, saman nezlesi ve egzama gibi hastalıklarada yol açabiliyor. Gelişen ülkelerde cep telefonunu kullanımının artışıyla beraber alerjik hastalıkların artışı birbirine orantılı olarak artıyor. Fakat cep telefonlarının bu hastalıklara yol açtığı bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Kediler üstünde yapılan araştırmalarda cep telefonunun beyinin elektrik aktivitesini değiştirebileceklerini, hücrelerin çoğalma hızını, hatta genlerini etkilediği gözlenmiştir.

Yapılan bazı araştırmalarda cep telefonundan yayılmakta olan mikroldalgaların mast hücrelerinden histamin, P maddesi, VIP ve NGF tarzı kimyasal maddelerin salgılanmasını iki katına kadar çıkarttığı gözlenmiştir. Histamin ve P maddesi astım, saman nezlesi ve egzama tarzı hastalıkların oluşmasında çok etkilidir.

Cep telefonlarının uzun vadede ne tarz bir hastalık getireceği tam anlamıyla kanıtlanmamıştır. Uzmanlar cep telefonlarının çok fazla kullanılmamasını öneriyor.

Kaynak: buyutec.net

Latest Comments
  1. ecenaz Gündüz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.