Canlılar Nasıl Çoğalır

Bütün canlıların ortak özelliklerinden biride çoğalmadır. Belli büyüklük ve olgunluğa gelen bütün canlılar nesillerini devam ettirmek için kendisine benzeyen canlılar oluştururlar. Bu doğal üreme olayına çoğalma isimi verilir. Canlılarda eşeyli ve eşeysiz olmak üzere iki tür çoğalma görülmektedir.

Eşeysiz Çoğalma Nedir

Bu çoğalma basit bir çoğalma şeklidir. İlkel canlılarda görülmektedir. Eşeysiz çoğalma yumurta veya sperm olmadan gametlere gerek duyulmadan olan bir çoğalma şeklidir. İkiye bölünerek çoğalma, çok parçaya bölünerek çoğalma, tomurcuklanma ve sporlanma gibi çeşitleri vardır.
Eşeyli Çoğalma Nedir

Süngerker, solucanlar, böcekler, balıklar, sürüngenler, memeliler eşeyli olarak çoğalan hayvanlara birer örnektir. İnsanlarda eşeyli çoğalmaktadırlar. Çiçekli bitkiler, çiçeksiz bitkiler eşeyli çoğalan bitkilerdir.

İnsanlarda Çoğalma Nasıl Olur

İnsanlarda erkek üreme hücresine sperm adı verilirken, kadın üreme hücresinede yumurta adı verilir. İnsan vücudunda üreme hücrelerini oluşturmakta olan organlar vardır. Sperm testislerde, yumurta ise ovaryumda oluşmaktadır. Yumurtanın hücresi bol sitoplazmalı büyük ve hareketsizdir. Sperm hücresiyse yumurta hücresine oranla küçük, az sitoplazmalı ve kamçılıdır. Kamçı spermin sıvı organda hareket etmesini sağlar.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.