Cam Nasıl Yapılır

Camın ana maddesi silikondioksittir. Türkçede silis veya çakmak taşı olarak geçmektedir. Bu madde doğada çokça bulunan bir maddedir. Bu madde kumda çok miktarda bulunmaktadır. Diğer metaryaller ise alkali metal ve metal oksittir. Alkali metaller genelde soda kullanılır, metal olarakta demir kullanılır.

Cam yapımında kullanılacak bu maddeler öncelikle toz haline getirilmelidir.Bu esnada işi kolaylaştırıp iyi bir verim alabilmek için beyaz kum kullanılır. Bu maddeler toz haline getirildikten sonra fırında ortalama 2000 derecede eritilir. Erime esnasında sıklıkla karıştırılması gerekmektedir. Bu erime sırasında fırının sıcaklığının aynı seviyede kalması ve maddedeki köpüklenmelerin engellenmesi çok önemlidir. 5-6 saat süren erime işleminden sonra erimiş şeker halinde bir karışım ortaya çıkar. Bunu aletler yardımı ile çırparak şekillendirebiliriz. Değişik şekiller için hava kullanılır.

Maddelerin bolca karıştığı bu işlemde birden fazla detayda vardır. Camın oluşması için değişik miktarlarda değişik matertaller kullanılmaktadır. Örneği kumda bulunan demir ile yapılan camların yeşil bir rengi olur. Bu yeşillenmeyi engellemek için lead adı verilen bir madde kullanılmaktadır. Veya alkaline olarak boraks kullanıldığında mükemmel kalitede camlar üretilebilir fakat bu çok fazla pahalı olabilir.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.