Bilgisayarı Kim Ne Zaman Nasıl Buldu

Bilgisayar belirli komutlarla işlemekte olan bir makinedir. Bilgisayarın atası herkez tarafından kabul edilen abaküstür. Abaküsü çinliler 1800’lü yıllarda bulmuşlardır. Bu icadı araştırmakta olan bilimci Hebiniz Pascal toplama ve çıkartmayla alakalı bir makine icat etti. Bu aletin içerisine toplama ve çıkartma haricinde çarpma ve bölme işlemleri eklendi. 1830 yılında Charles Booboge öncelikle fark adında bir makine icat etti. Bu makinede buharla çalışma özelliği vardır. Diğer bulunan bilgisayarlardan farklı fonksiyonları bulunuyordu. Bu makinede ek olarak işlem birimi, depolama birimi ve giriş çıkış bölümleri yer almaktaydı.

Madolove louse analitik makineyle ilgili çalışmalarda bulundu.Bernoli sayılarını hesaplayabilen bir program yaptı. Bu program dünyanın ilk programıydı. Daha sonra 1850 yılında Charles Boole 0 ve 1 sayılarını kullandığı ikilik sayı sistemini buldu.

1941 yılında mark 1 isiminde gelişmiş bir tane bilgisayar yapıldı ve Amerikada nüfus sayımında kullanıldı.

2. Dünya savaşına yaklaşıldığında yüksek hız ve az makiyet gibi özellikler üzerinde çalışıldı. Elektronik teknolojisindeki gelişmelerle 1975 yılında 8800 isimli bir bilgisayar devresi ortaya çıktı. 1977 yılında piyasaya sürülen bilgisayarlarda ise monitör ve klavye yerini aldı.

Kaynak: buyutec.net

Latest Comments
  1. Demet Börtücene

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.