Bilgisayar Parçaları Nelerdir

Bilgisayar aslen anakart, ram, kasa, güç kaynağı, işlemci, sabit sürücü, disket sürücü, cd sürücü, dvd sürücü ve ekran kartından oluşmaktadır.

Bilgisayar Anakartı

Anakart, bilgisayarda bulunan bütün parçaların ve birimlerin bağlandığı yerdir. Ve bu birimler arasındaki iletişimi sağlayan bölümdür. Anakart, bilgisayar açıldığında çalışmakta olan yazılımı barındırmaktadır. Diğer bütün parçalar direk anakartın üstüne takılır.

Bilgisayar RAM’I

Ram bilgisayarda gecici olarak hafıza depolayan bir hafıza deposudur. Bilgisayarda yüklü olan programlar, ve yapılan işlem ile ilgili bilgiler Ram da tutulur.

Bilgisayar Kasası

Bilgisayarın kasasını, bilgisayarın iskeleti olarak veya kabuğu olarak algılayabilirsiniz. Kasa, içinde bulunan parçaları dışarıdan gelecek etkiye karşı korur. İçindeki parçalara destek olur.
Güç Kaynağı

Güç kaynağı, elektriği alarak bilgisayarın farklı parçaları için ihtiyaç duyduğu değişik gerilimleri ayarlayan bölümdür.

Bilgisayar İşlemcisi

İşlemci yani merkezi işlem birimi bilgisayarın beynidir. Bilgisayarda gerçekleştirilen işlemlerin temelindeki hesaplamaları yapan kısımdır.

Sabit Sürücü

Sabit sürücü , bilgisayardaki bilgiler bilgisayar çalışmıyorken düzgün bir şekilde saklandığı hafızadır.

Disket Sürücü
Bilgisayarlarda disketleri okuyan bölümdür.

Cd Sürücü

Cd sürücü, cdye tutulmakta olan lazer ışınlarının optik yansımasını okuyan bölümdür. Cd sürücüde cdleri okumak için bir kırmızı lazer kullanılmaktadır.

DVD Sürücü

Dvd sürücü, dvdye tutulmakta olan lazer ışınlarının optik yansımasını okuyan bölümdür. DVD sürücülerde dvdleri okumak için standart bir mavi lazer kullanılmaktadır.

Bilgisayar Ekran Kartı

Bilgisayarda yapılan işlemlerin sonucunu, monitörler vasıtasıyla algılayabileceğimiz şekilde ekrana yansıtır.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.