Bilgisayar Nasıl Çalışır

Teknolojiden bahsedildiği zaman akla şüphesiz ilk önce bilgisayar geliyor. Hayatımızın her alanına yerleşmiş bir üründür. Bilgisayar denildiğinde akla ilk gelen masaüstü ve laptoplardır. Bilgisayarın temel amaçlarından birtanesi yapılacak olan görevleri otomatiğe bağlayıp kolay şekilde gerçekleştirmek olduğu için, bu işlemler daha önceden programlanmış microişlemciler tarafından da gerçekleştirilebilir. Zaten bilgisayarın da temel parçalarına baktığınız da microişlemcileri görebilirsiniz.

Bilgisayar çok amaçlı bir teknolojik üründür. Bilgisayarın içerisinde ve dışarısında bulunan mikroişlemcilerin uyum içerisinde çalşmasına yardımcı parçalar vardır. Modem, harddisk, yazıcı vs. gibi parçalar, Modem sayesinde internete girersiniz, harddisck sayesinde bilgilerinizi depolarsınız, yazıcı ve tarayıcı sayesinde ise dökümanlarınızı kağada aktarabilirsiniz. Peki bu parçalar nasıl bu kadar uyum içerisinde çalışıyor ?

Bilgisayarın günlük hayata girmesi 70 li yılların başına dayanmaktadır. O zamanda Ed Roberts isiminde bir insan, intel tarafından tasarlanan microişlencileri pazarlamaya başlamış. Bu kitlenin isimi Altair 8800di.

Bundan birkaç sene sonra Steve Jobs(Şuanki Apple ın kurucusu) and Steve Wozniak tarafından apple II tüm dünyada piyasaya sürüldü. Bundan sonra kişisel bilgisayarlar çok populer hale geldi. Diğer üreticiler de akımı takip ettiler ve Commodore, Atari and Texas Instruments tarafından üretilen bilgisayarlar piyasada yerlerini aldılar. IBM in piyasaya girişi bu tarihlerden sonradır.

Merkezi İşlemci Ünitesi -Central processing unit (CPU) = Bilgisayar sisteminin beyni olan microişlemci merkezi işlemci ünitesi (CPU) olarak adlandırılır. Bu beyinde bilgisayarla ilgili olan herşey kontrol edilir.

Hafıza(Memory) = Bilgisayardaki verilerin depolanmasında kullanılır. Microişlemci ile direkt bağlantı kurduğundan  çok hızlı çalışmalıdır. Bilgisayarda birden fazla hafıza çeşidi vardır.

Ram Bellek -Random-access memory (RAM
) = Bilgisayarın o anki çalıştığı bilgileri geçici olarak depo eder.

Rom Bellek-Read-only memory (ROM) = Bilgisayar tarafından kullanılan sürekli tipteki hafıza deposudur. Bilgisayar için değişmeyen önemli bilgileri depo eder.

Temel giriş ve çıkış sistemi- Basic input/output system (BIOS) = Bir çeşit Rom Bellek  çeşididir. Bilgisayar ilk açıldığında temel iletişimleri sağlamak için kullanılır.

Cache Bellek- Caching = Bilgisayarın merkezi işlemcisi ile iletişim kuran Ram Bellekteki sık kullanılan bilgileri depo eder.

Sanal Bellk- Virtual memory = RAM in ihtiyacı olduğunda kullanılan, bilgilerin depolanmasının ve transferinin gerçekleştiği hard disk üzerindeki alandır.

Flash Bellek- Flash memory = Bilgisayar kapalı olduğunda dahi bilgilerin saklandığı bellektir

Anakart- Motherboard =  Bilgisayarın önemli bileşenlerinin üzerinde bulunduğu devredir. CPU ve Bellekler bu devre üzerinde bulunur.

Güç Kaynağı-Power Supply = Bilgisayar tarafından kullanılan elektriği düzenleyen elektriksel değiştiricidir.

Hard disk = Program ve döküman bilgilerinin tutulduğu yüksek kapasiteli ve kalıcı depolama alanıdır.
İşletim Sistemi- Operating system = Kullanıcıların bilgisayar ile koordine olarak iletişim kurmasını sağlar.

Sürücüler-Integrated Drive Electronics (IDE) Controller
= Disket sürücü, Cd-rom için gerekli olan temel arayüzdür

Hızlandırılmış Grafik Giriş Çıkışları-Accelerated Graphics Port (AGP) = Grafik kartları tarafından kullanılan bilgisayar ile iletişimi sağlayan yüksek hızdaki arayüzdür.

Ses Kartı- Sound card = Bilgisayar tarafından kullanılır ve analog sesleri digital  verilere çevirerek seslerin kayıt edilmesini veya çalınmasını sağlar.

Grafik Kartı- Graphics card = Resim verilerini bilgisayardan alıp monitörde göstermek için çalışan çeviricidir.

Giriş ve Çıkışlar-Ports = Bilgisayar ile dış çevrede bulunan aletlerin iletişimini sağlamak için bulunan donanımlardır.

Kaynak: buyutec.net

Latest Comments
  1. ece

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.