Bilgi Nedir

Bilgi bir kompleks kavramdır. Üstünde çalışılmış içerik ve perspektife göre değişik anlamları vardır. Bilginin bazı tanımları ise :
1- Öğrenme, araştırma yada gözlem sonrasında elde edilmiş olan gerçeklerin ve ilkelerin tamamına verilen isimdir.
2- Bilgi insanda para, öğrenme, güç ve yetenek abantajıdır.
3- Eklem ve davranış aktivitesidir.
4- Bir alanda ilgili değişik özellikle tavırları açıklayan modeller kümesidir.

Bilgi insanların karşısına birçok yolda çıkabilir. Çizim, yazı, resim, fim gibi şeyler bilginin bir çeşitidir. Bilgi, bir iş gerçekleştirilmeden bilgi sermaya, emek ve topraktan daha fazla konuyla ilgilidir. Bilgi en az ihtimal edilen varlıktır. Bilgi yeni çıkan bir olayda adapte olabilmenizi sağlar, öğrenmenin bir sonucudur ve sürekli elde edilebilir. Bilgi insana rekabet avantaj sağlar. Burda en önemli olan konu bilginin kaydedilebilir, görülebilir ve sürekli elde edilebilir, gözlenebilir ve yorumlanabilir olmasıdır.

Bilgi Nasıl Kullanılır

Bigli kaynak, avantaj ve mal şeklinde kullanılabilir. Kaynak olarak bilgi : çıktıların üretilmesi için, genelde organizasyonlar parayı, insanlar, maddeleri, makineleri ve zamanı kaynak olarak kurumlar olarak düşünülmektedir. Eldeki kaynaklar belli bir dereceye kadar eldeki diğer diğer kaynakların yerine geçebilir. Aynı şekilde bilgi kapital yada işçinin yerine geçebilir. Organizasyon şirketleri bilgiyi maliyetleri aşağı çekmek yada hizmetin kalitesini arttırmak için kullanırlar.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.