Beşiktaş Ne Zaman Nasıl Kim Tarafından Kuruldu

Beşiktaş Tam isimi Beşiktaş Jimnastik Kulübü Türkiye Cumhuriyetinin en eski spor kulübüdür. 1903 Yılında kurulan kulübün renkleri siyah ve beyaz simgesi ise kartaldır.

1900’lerin başında Osmanlı padişahı olan 2. Abdülhamit değişik bir rejim sürmekteydi. Siyasi hareketlerden çok korkan abdülhamit örgütlenme ve toplanmalara kesinlikle izin vermemekteydi. Bu gerginliğe rağmen 1902 yılında 22 tane genç Beşiktaşın serencebey mahallesinde Osman paşanın konağında toplanarak jimnastik hareketleri yapmaya başladı. Bu gençlerin yaptığı hareketler barfiks- paralel, güreş ve halter gibi sporlardır.

Bu spora ilgiyi düzenli ve profesyonel bir şekilde sürdürmek istedilir. Daha sonra özel izinle Mart 1903 ‘te Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübünü kurdular. Fakat toplanmalara izin vermeyen abdülhamit bunu duydu ve bu gençleri tutuklatarak karakola götürttürdü.

Bu gençlerin saraya yakın olan tanıdıkları vardı. O zamanlarda futbol oynamak herkezce hiçte hoş karşılanan bir davranış değildi. Jimnastik hareketleri çalışmaları bunlar için daha hafifletici bir sebep oldur. Kısa bir zaman içinde serbest kaldılar ve kulübün isimini Osmanlı Beşiktaş Terbiye-i Bedeniye Mektebi olarak değiştirdiler. Kısa bir süre sonra Şehzade Abdülhalimin desteğini aldılar

Aradan zaman geçtikten sonra eski eskrim hocası fuat balkan ve halter hocaso Mazhar kazancı gençlerle beraber spor yapmaya başladılar. Daha sonra kulübün isimi Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü olarak değiştirildi. O zamanlar futbol gelişmemişti ve kulüpte boks, güreş, eskrim, jimnastik ve atletizm gibi sporlar yapılmaktaydı.

Futbola merak 1910 yılında başladı. Jimnastikle uğraşan gençler futbola merak saldılar. Daha sonra kendi aralarında futbol müsabakaları düzenlemeye başladılar.

O zamanlarda bulunan valideçeşme ve basiret adında iki büyük futbol kulübünün sayesinde futbola ilgi dahada gelişti.

Daha sonra 1911 yılında Valideçeşme takımı Beşiktaş kulübüne katıldı. Daha sonrada basiret kulübü ikna edildi ve Beşiktaş kulübüne katıldı ve Beşiktaş Külübünde futbol kısımı resmen başlamış oldu.

Kaynak:buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.