Bakış Açısına Bir bakKış açÇısı

Bakış açısı nedir diye sorğumuzda ;

Bir olay, konu veya düşünce incelenirken izlenen belirli yön, görüş açısı, açılım, perspektif:

karşımıza bu şekilde bir anlam çıkıyor.

Evet, bu anlamı biraz açalım ve bakış açıları ile neler yapabileceğimiz, bakış açılarının hayatımızı ne yönde, ne miktarda etkileyebileceğiniz biraz inceleyelim..

Aslında yaşamımız boyunca alğıladığımız her şey bir bakış açısıdır. Nasıl derseniz; “5 yaşında bir çocuk bir köpek ile güle oynaya eğlenirken bir başka çocuk o köpekten korkup ağlayabilir, aşık oladuğumuz kadın-erkek bizim bakış açımıza göre dünyada tektir ve eşi benzeri yoktur, bana göre et her zaman tercih ettiğim bir yiyecek iken bir vejetaryana göre iğrenç bir şeydir, bana göre dünyanın en güzel dili türkçe ama bir ingilize göre değil, ibadet etmessem cehenneme gidebilirim çünkü ben inançlıyım ama Allah’ı saymayan biri için bunun bir önemi yoktur” bunun gibi yüzlerce örnek sayabiliriz bakış açılarını ortaya koymak adına..

Bakış açısı sözünü hayatımız boyunca pek sık duymayız aslında ama bizim hayatımız bakış açıları üzerine kuruludur. Hani bir söz vardır “nasıl bakarsan öyle görürsün” bu durumu anlatan en sade söz. Evet biz bir şeye nasıl bakarsak onu öyle görürüz. Yaşadığımız herhangi bir olayı, başımıza gelen herhangi bir şeyi, birinin bize söylediği bir sözü bir nasıl algılarsak ona göre tepki veririz. Yani herhangi birinin bize söylediği bir söz üzerine mutlu olmak, üzülmek, alınmak, sinirlemek tamamen bizim bakış açımız ile alakalıdır.

Bakış açısı tabiri üzerine biraz kafa yorduğumuzda hayatımızda çok önemli bir yer kapladığını göreceksiniz. Bir insan kendi bakış açısına göre aşık olur, mutlu olur, acı çeker, yanlız kalır vs vs. Her şey bizim bakış açımız ile orantılıdır. Evet biraz düşünün sadece düşünün..

Düşündüğümüzde hayatımız içinde var olan her şeyin çok göreceli olduğunu anlayacaksınız. Çok göreceli demek milyonlarca bakış açısı demek. Milyonlarca bakış açısı demek milyonlarca mutluluk formülü demek. Mutluluk kimileri için sadece paradır. Ya da maddi açıdan her şeye sahip olmak bir mutluluktur. Hayatı istediği her şeye sahip olarak geçen biri için fakirlik acı verici olabilir ve yine hayatı yokluk içinde geçen biri yaşamını mutlu bir şekilde sürdürebilir.

Hayatımızdaki her şey bakış açılarımız ile orantılıdır sözünü bir kez daha tekrarlıyorum. Size sorsam “Aşk Nedir?” desem eminim herkes farklı bir bakış acısı ile cevap verir. Kimi mutluluk der, kimi acı der, kimi imkansız der, der oğlu der :).  Bana göre aşk kırmızıdır 😀

Aşka her insanın bakış acısı farklıdır. Aşk burda sadece bir örnek veya yukarda bahsettiğimiz mutluluk bunlar sadece bir örnek. Buna hayatımızı çepeçevre saran binlerce örnek verilebilir.

Yani bakış açısının özü ben sandığım kadar insanım, anladığım kadar mutluyum, sevdiğim kadar aşığım, verebildiğim kadar zenginim, çalıştığım kadar işe yarayanım…

Yazan : Hurgeneral
Yazı izinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Aksi taktirde yasal haklar sonuna kadar kullanılır..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.