Araba Nasıl Çalışır

Arabanız var ve arabanın kaportasını açıp acaba burada ne oluyor hiç merak ettiniz mi ?. Kaporta açılınca karşınıza metaller ve karışık kablolar geliyor.

Şimdi araba motorlanın nasıl çalıştığına geçelim ;

Benzinli araba motorlarında genel ama., benzini hareket enerji türüne çevirmektir. Bu şekilde arabayı hareket ettirebilirsiniz. Benzinten hareket enerjisi elde etmenin en kolay yolu benzini motor içerisinde yakmaktır. Bu sebepten dolayı otomobil motorlarına içten yanmalı motorlar adıda verilir.

Birçok içten yanan motor çeşiti vardır. Mesela dizel motorlar, gaz türbinleri bunlara örnek olabilir.

Dıştan yanmalı motorlarda vardır. Mesela trenlerde buluan buhar makineleri dıştan yanan motorlara güzel bir örnektir.

İçten yanmalı motorların sistemine gelince ;

Eğer az miktarda benzin veya benzin türü yüksek enerjili bir yakıtı, kapalı veya dar biyere koyup kıvılcım verirseniz, yanma sonucunda genişleyen gaz ile yüksek miktarda enerjinin açığa çıktığını gözlemleyebilirsiniz. Açığa çıkacak olan enerji ile soğan veya benzeri şeyleri ortalama 150-200 metre uzağa fırlatabilirsiniz. Bu durumda ortaya çıkan enerji, fırlatma işlemiyle hareket dönülmüş olduğunu görürürüz. Bu örneğe bakara, 1 dakikada yüzlerce patlamayı düzenli sağlayabilirsen, açığa çıkacak olan enerjiyi motordaki gibi yararl bir biçimde kullanabilirsiniz.
Hemen hemen her araçta benzini hareket enerjisine dönüştürmek için 4 zamanlı yanmalı motorlar kullanılmaktadır. Bunu 1867 yılında Nikolaus Otto icat etmiştir. Bu 4 zaman şöyleridir; 1- Emme zamanı
2- Sıkıştırma zamanı
3- Yanma Zamanı
4- Egzoz Zamanı

Motor içerisinde bulunan silindirlerin gidip geldiği pistonlar buluınmakta. Bu motordaki pistonlar krank şaftına bağlayıcı çubuklar ile bağlıdırlar. İçeride gidip gelme hareketleri yaparlar. 4 zamanlı çevrim sürecinde eklidir.

Piston en yukarıya çıktığı zaman egzoz valfleri kapanır ve emme valfleri açılır. Tekrar içeriye have benzin karşımını alarak bu çevrim oluşmaktadır. 1. Emme zamanı ile başlayarak sürekli tekrar eder. Unutmayın bu işlemler çok kısa süre içinde ve ard arda hassaslıkla tekrarlanır.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.