Amerikan Futbolu Nedir Kuralları Nelerdir Nasıl Oynanır

Amerikan futbolu özellikle amerikada geniş kitlelere hitap eden bir spor dalıdır. 91 metre uzunluğunda 40 metre genişliğinde çim zeminli bir sahada oynanır.

Amerikan futbolunda içi lastik dışı ise deriyle kaplanmış ortalama 400 gram ağırlığında oval bir top kullanılır.

Amerikan futbolcularının olası darbelere ve tehlikeli düşmelere karşı koruyucu elbiseler giyerler. Bu elbiseler birçok parçadan oluşmaktadır. Yüzleri korumak içinde özel yapılmış bir kask kullanırlar.

Amerikan Futbolu Kuralları Nelerdir

Amerikan futbolunun süresi 60 dakikadır ve 15 dakikadan 4 devre ile oynanır. Basketboldaki gibi 2. devrenin sonunda sporculara 15 dakika dinlenme süresi verir.

Futboldaki gibi bir takımda 11 kişi sahada mücadele eder fakat toplamda bir karşılaşmada 45 tane oyuncu hazır bulunur.

Amerikan futbolu bozuk para atışı ile başlar. Maçta ilk vuruşu yapılan para atışını kaybeden takım yapar. Burada amaç maçı başlatmaktır. Yani hücüm yapamaz topa ayakla vurarak rakibe verir. Para atışını kazanan taraf kick off atışıyla oyuna başlar.

Bir sporcu amerikan topunu çizilen kale çizgisinin arkasında taşıdığında sayı alır. Sporcu kalenin yatay direğinin üstünden yada yan direğin arasından ayak vuruşu sonunda topu geçirirse sayı alır.

Bir takım hücüm savunma ve özel olmak üzere kendi arasında 3 bölüme ayrılır.
Hücüm eden takımın amacı sayı kazanmaktır. Takım topu kaybettiği anda diğer takımın hücüm takımı oyuna dahil olur. Top rakibe kaptırılana kadar yada sayı yapana kadar atak devam eder.

Savunma takımı hücüm takımları topu kaybettiğinde oyuna girerler. Amaçları ise diğer takımının sayı yapmamasını sağlamaktır.

Özel takım ise kick off, kick, kick return gibi amerikan futbolundaki özel durumlarda sahaya girerler.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.