3G Teknolojisi Nedir

3. Nesil hizmetlerin ülkemizde kullanılacak olması iletişim ve mobil teknoloji sektörleri adına büyük bir avantaj sağlayacak. 2009 Haziran’da sınırlı bir bölgede kullanılacak olan yeni teknolojinin tüm Türkiye’ye yayılması en az 3 seneyi bulacaktır. 3G teknolojisinin hizmet sağlayanlar ve hizmet alanlar açısından farklı boyutları var. Biz bu yazımızda hizmet alanlar, yani kullanıcılar açısından 3G’yi anlatacağız

3G nedir

Generation (İngilizce) kelimesinden gelen 3G ismi ülkemizde 3. Nesil (3N) olarak da belirtiliyor. Bu teknolojiyi, gitmek istediğimiz bir yere tren yolculuğu yerine uçakla gitmek gibi tanımlayabiliriz. Neler yapabileceğimize dair bilgileri ileride vereceğiz. Küçük bir örnek olması açısından internette bulunan 3 – 4 MB’lık bir veriyi 3 – 4 saniye içerisinde cep telefonumuza veya 3G hakkinda herseybilgisayarımıza indirebileceğiz.

1. ve 2. Nesil nedir?

3. Nesil denildiğinde aklımıza “O halde 1. ve 2. nesil nelerdi?” sorusu gelebilir. Şu an kullandığımız GSM sistemi, 2G’nin yani 2. Nesil telefon sisteminin imkan tanıdığı bir hizmettir. GSM sistemi kendi içerisinde 4 frekansa ayrılmaktadır. Bunlar GSM 850, GSM 900, GSM 1800 ve GSM 1900′dür. Ülkemizdeki operatörlerden Turkcell ve Vodafone GSM 900, Avea ise GSM 1800 frekansını kullanmaktadır. Kullanılan frekansın yüksek olması, daha hızlı veri iletişimini ve aynı anda daha çok kullanıcıya hizmet verebilme kapasitesini artırır. 1. Nesil sistemleri çağrı cihazları ve telsizlerin kullandıkları sistemler olarak açıklayabiliriz.

40 MHz ne anlama gelmektedir?

3G ihalesi sonucunda Turkcell 40 MHz, Vodafone 35 MHz ve Avea da 30 MHz frekans lisanslarını aldı. Burada belirtilen MHz değerlerinin anlamı, Turkcell’in 4 şeritli, Avea’nın da 3 şeritli, Vodafone’un da bu ikisi arasında şeritli bir yola sahip olması anlamında kullanılabilir. Yani geniş yolunuz varsa daha fazla araç taşıyabilirsiniz. Tüm operatörler ile görüntülü görüşme ve hızlı internet gibi 3G’nin imkan sağladığı tüm özellikler kullanılabilecek. Turkcell en geniş bandı alarak, Avea ve Vodafone’a göre kalitesini düşürmeden, daha çok aboneye aynı anda 3G hizmeti verebilecek. Yoğun kullanımların gerçekleşeceği zamanlarda tüm operatörlerde verim düşmesi yaşanabilir.

3G teknolojisine hazırlık

2009 Haziran ayında devreye girmesi beklenen 3G teknolojisini kullanabilmek için sadece operatör desteği yetmiyor. Telefonunuzun da bu sisteme uyumlu olması gereklidir. Bu yüzden telefon alırken bu özelliği de artık değerlendirmelisiniz. Hızlı interneti kullanarak müzikleri ve filmleri saniyeler içerisinde cep telefonunuza indirmek istiyorsanız telefonunuzun 3G desteği olmalı.3G hakkinda hersey

3G, görüntülü görüşme demek değildir

Eğer 3G teknolojisi ile birlikte görüntülü görüşme yapmak istiyorsanız, bunun için telefonunuzun 3G desteğinin yanında, görüntülü görüşmeye uygun bir kamerasının da olması gereklidir. Bu konu ülkemizde hep yanlış anlaşılmıştır. İnsanlar 3G özelliğine sahip telefonlar ile görüntülü görüşme yapılabileceğini sanmaktadır. Oysa ki iPhone 3G modeli, teknoloji olarak uyumlu olsa da, görüntülü görüşmeye imkan tanıyan bir kamerası olmadığından dolayı, bu modelle sadece hızlı interneti kullanabiliyorsunuz.

3G hayatımızda neleri değiştirecek

Bu teknoloji sadece hızımızı artıracak diyebiliriz. İsterseniz şimdiki sistemle görüntülü görüşme yapabilirsiniz. Ama görüntünüz karşı tarafta siyah bir ekran olarak gidecektir. Cepten müzik de indirebilirsiniz. Ama 7-8 dakika beklemelisiniz. Ama 3G hızına ulaştığınızda:

* İster cebinizden, ister dizüstü bilgisayarınızdan internete çok daha hızlı bağlanabileceksiniz. 3G’nin teorik hızı 2048 MHz’dır. Bunun anlamı da yaklaşık olarak saniyede 250 KB’lık veri akışıdır. Evdeki internetimizden hızlı.
* Bir MP3 dosyasını birkaç saniyede, bir filmi ise dakikalar içinde indirebileceksiniz. Eğer telefonunuz uyumlu ise internetten video izlerken beklemeyeceksiniz.
* Telefonunuzda uygun bir kamera varsa sevdiklerinizle cepten görüntülü konuşabileceksiniz. Hatta dilerseniz bu konuşmaya aynı anda birden fazla sevdiğinizi de dahil edebileceksiniz.
* Cebinizin ekranından dilediğiniz TV kanalını canlı canlı seyredebileceksiniz. Eve bunu şimdi de yapabiliyoruz. Fakat artık takılma olmayacak.

Ne zaman kullanmaya başlayacağız?

Operatörler 2009 Haziran dese de, büyük şehirlerin dışındaki abonelerin çok fazla umutlanmaması gerekli. Teknoloji bölüm bölüm ülkeye yayılacak. Ayrıca 3G hızı ile ilgili verdiğimiz teknik bilgiler, gerçekte bu derecede olmayacaktır. Kullanım yoğunluğu arttıkça kişi başına düşen veri azalacağından dolayı yavaşlamalar olabilir. Tahmini olarak Eylül ayında bu teknolojiyi kullanabileceğimize inanıyorum.

Yeni tarifeler ve ücretlendirme

Elbette ki bu teknolojiyi kullanmanın bir tüketiciye bir maliyeti olacak. Ama emin olun ki ilk aylarda ücretsiz deneme avantajları olacaktır. Mevcut tarifelere, görüntülü görüşme ile ilgili ücretlendirme eklenecektir. İnternet paketleri de yarıdan daha fazla ucuzlayacaktır. Bununla birlikte evlerde kullandığımız ADSL ücretleri de düşecektir. Çünkü tüm operatörler 3G ile birlikte bağlantı kartlarını kullanarak dizüstü veya masaüstü bilgisayarlar için internet paketleri oluşturacaktır. İlk aylarda 3G hizmeti sadece faturalı hat abonelerine verilebilir.

3G ile ilgili çok sorulan sorular

3G hakkinda herseyTelefonumda 3G özelliği var fakat dahili kamera yok. Nasıl görüntülü görüşme yapabilirim?
Eğer telefonunuz destekliyorsa harici bir kamera alarak telefonunuza bağlayabilir ve 3G desteği ile görüntülü görüşmeler gerçekleştirebilirsiniz.

Telefonumda 3G özelliği var fakat görüntülü görüşme için uygun kamera yok. Beni görüntülü görüşme için arayanları görebileceksiniz. Bunu MSN’de yapılan görüntülü görüşmeler ile örnekleyebiliriz. MSN’de görüntülü görüşme yaparken kameranız olmasa da karşı taraftaki kişinin kamerasından alınan görüntüleri görebiliyorsunuz.

Türk Telekom VideoFon telefonları ile görüntülü görüşebilirsiniz. Eğer telefonunuzda 3G teknolojisi ve uygun bir kamera varsa Türk Telekom VideoFon aboneleri ile görüşürken karşılıklı olarak birbirinizi görebilirsiniz.

Uygun kameram var ama görüntülü konuşmak istemiyorum. Bu mümkün mü?
Evet bu da mümkün. Siz istemedikten sonra kimse sizi göremez. Görüşme esnasında kamerayı açıp kapatabilme imkanınız da var. Ayrıca görüntülü görüşme yaparken telefon otomatik olarak handsfree özelliğine geçer ve karşı tarafın sesini çevrenizdekiler duyabilir.

A tipi B tipi ve C tipi lisanslar arasında hız farkı yok. 3G ihalesinde operatörlerin satın aldığı bu 3 farklı lisans tipinde hiçbir hız farkı bulunmuyor. Fark sadece aynı anda verilen hizmet kapasitesidir. Turkcell en geniş bandı alarak, Avea ve Vodafone’a göre kalite düşürmeden, daha çok aboneye aynı anda 3G hizmeti verebilecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.