XP’ye dur demeye hazırlanan işlemci…

Netbook pazarında XP inanılmaz bir pazar payına sahip. Fakat biri oyunu değiştirmeye hazırlanıyor…

Ucuz, küçük ve basit. İşte netbook’ların üç önemli özelliği. Temel olarak basit işlemler ve internet uygulamaları çalıştırmak için tasarlanan netbook’lar, bilgisayarlarından büyük beklentileri olmayanlar için ideal birer alternatif. Düşük kapasiteli işlemci ve diğer donanım özellikleri hem bu cihazların daha kolay taşınabilir olmasını sağlıyor, hem de maliyeti ciddi oranda düşürüyor. Bunun yanı sıra Kasım, Aralık ve Ocak ayı netbook satışları incelendiğinde Windows XP‘nin %90′lık inanılmaz bir pazar payına ulaştığı görülüyor. İşlemcide ise en yaygın tercih Intel Atom.

Her ne kadar Microsoft eski işletim sistemi ve Intel en küçük işlemcisi ise netbook pazarına tam hakim olsalar da, düşük kar marjları nedeniyle iki firma da bu işten çok kazanmıyor.
Fakat bu durumdan memnun olmayan İngiliz ARM firması, netbook oyununun kuralını değiştirmeye karar vermiş gibi görünüyor. Günümüzde kullanılan pek çok akıllı cep telefonu için işlemci üreten ARM, Microsoft‘un Intel ile bu iş birliği nedeniyle ARM işlemcilerini hala desteklemiyor olmasının büyük bir hata olduğunu iddia ediyor. Microsoft’tan beklediği desteği bulamayan ARM, kendi işlemcileri ile piyasayı sarsmayı planlıyor. Firmanın en büyük hayali ise Google’ın netbook’lar için Android işlem sistemini bir an önce kullanılabilir hale getirmesi. Firma; “Android veya Linux yüklü, ARM işlemcili netbook’lar 199 dolar (yaklaşık 330 TL) gibi çok düşük fiyatlara satılabilir” diyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.