HD 6000 Serisi Yolda

DirectX 11 destekli HD 5000 serisi tamamlanmak üzere. Ancak, AMD boş durmuyor. Evergreen serisinden sonraki yeni nesil ekran kartları ne zaman piyasaya çıkacak?
AMD, Evergreen kod adını verdiği DirectX 11 destekli HD 5000 serisini tamamlamak üzere. En üst seviye çift grafik işlemcili modelini çoktan piyasaya süren, öte yandan en düşük seviye giriş modellerini de Şubat ayında çıkaracak olan AMD, yeni nesil için çalışmalara başladı bile.
AMD CEO’su Dirk Meyer “ATI Radeon HD 5000 serisini tamamlamak üzereyiz. 2010’un ikinci yarısında seriyi yenilemeyi planlıyoruz.” şeklinde konuştu.
Aylar önce sitemizde AMD’nin Hecatoncheries kod adını verdiği yeni nesil üzerinde çalıştığını sizlere duyurmuştuk. Gelen son haberler bu kod adından vazgeçilebileceğini yönünde.

HD 5000 serisi neredeyse tamamlanmak üzere

Northern Islands
Yeni haberlere göre, AMD’nin piyasaya çıkaracağı yeni GPU serisinin kod adı “Northern Islands” olacak. Yeni GPU’ların teknik özellikleri hakkında konuşmak için çok erken olsa da, bazı söylentiler de yok değil.
AMD’nin ana yonga sağlayıcısı TSMC’nin yeni nesil grafik işlemcileri 28 nm mimarisi ile üreteceği iddia ediliyor.
Mart ayında piyasaya çıkması beklenen Ferminin piyasaya sürülmesinin üzerinden çok fazla zaman geçemeden çıkacak yeni bir ATI serisi, NVIDIA’nın planlarını bozabilir. Olası bir HD 6000 serisi, ekran kartı pazarını karıştırabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.