Donanımhaber Forum’unun Uyguladığı SEO Taktiği

İnsanların birbiriyle en çok bilgi paylaşımı yaptığı ortamlardan birisi olan Forum‘lar arasında ülkemizde en büyüklerinden birisi de DonanımHaber Forumu’dur. Donanımhaber’de eskiden beri gördüğüm bu uygulama hakkında söz etmek istiyorum.

Moderatör‘lerden birisi her zaman mesaj bırakılabilecek bir konu açıyor. Örneğin “Firefox 3.x.x Sürüm İndir” Sonrasında Firefox ne zaman güncellense konuya açan moderatör de o konuyu tekrar güncelliyor. Ayrıyeten alta gelen yorumlardan falan zaten sayfa oldukça güncel kalıyor. Yani bu sayfa tam Google’da göre.

Çok güncel. Üstelik “Bu linkleri görmek için üye olunuz” gibi insanları üye olmaya zorlamaması ziyaretçileri memnun ediyor. Yani Google’dan gelen ziyaretçileri. Ziyaretçilerin memnun ayrılması da Google’ın hoşuna giden özelliklerden birisi.

[ad]

Birisi soru sorduğu zaman eski konuların linkini veriyorlar. Yani açılan konuları de güncel tutmaya çalışıyorlar. Ama hiçbir SEO kusursuz değildir. Tüm forumlarda olan fark ettiğim ufak bir detay var.

Yorumlar eskiden yeniye doğru görüntülendiği için açılan konuda görüntülenen yorum sayısı belli bir noktaya gelince artık diğer yorumlar yeni sayfalara aktarılıyor. Bu da açılan konunun daha az güncellenmesine neden oluyor.

Bunu değiştirmeleri bence çok faydalı olur..

Latest Comments
  1. afk07
  2. Ersin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.