2010 ÖSS Ek Yerleştirme Ne Zaman Yapılacak

Yerleştirme sonuçları 13 Ağustos 2010 tarihi itibariyle açıklanmış bulunmakta. Bir yükseköğretim öğretim programına yerleşemeyen adaylar için ÖSYM tarafından ikinci bir hak verilecek. Her yıl yapılan bu uygulamaya bu yılda yapılması kesin gözüyle bakılıyor. ÖSYM 2. yerleştirme işlemleri üniversitelere kayıt işlemlerinden sonra başlayacak. Bir yükseköğretim programını kazanıp da süresi içersinde kayıt yaptırmayan adaylardan boşalacak yerlere ikinci bir yerleştirme yapılacak. İkinci yerleştirme tarihlerini üniversite kayıt tarihlerinden sonra takip edebilirsiniz.

HangiÜniversite.Com sitesine üye olarak üniversitelerin boş ek kontenjanlarından hızlı bir şekilde haberdar olmanız mümkün!

EK YERLEŞTİRME İÇİN UYARI

Ek yerleştirme için başvuracaklara önemli bir uyarıda bulunan Yarımağan, şunları söyledi:

”Merkezi yerleştirmede kontenjanı boş kalan programların minimum puanları yok. Minimum puanları olmadığı için ek yerleştirmede bu programları herkes isteyebilir.

Mesela bir programın 50 kişilik kontenjanı varsa burada 1 kişilik boş yer bile kalsa minimum puanı oluşmuyor. Böylece ek yerleştirmede burayı herkes tercih edebiliyor.

Ek yerleştirmede minimum puan kontenjanı dolan programlarda oluyor.

Eğer bir programın kontenjanı 50 ise biz oraya 50 kişiyi yerleştirmişsek ve oraya 1 kişi kayıt yaptırmadıysa, o 1 kişilik kontenjan için ek yerleştirmede tercih yapabilmek için o programa son yerleşen adaydan daha yüksek puana sahip olmak lazım.

Ama 50 kişilik kontenjanı olan bir programa kontenjan dolmadıysa onun minimum puanı yoktur, ek yerleştirmede herkes orayı isteyebilir.

Dolayısıyla ek yerleştirmede minimum puanı olmayacak çok sayıda program olacak. Özellikle vakıf üniversitelerinde.

Ek yerleştirme ciddi bir şanstır, yerleşmeyenler için. Oralarda isterlerse yerleşebilecekleri programlar bulabilirler.”

İKİNCİ EK YERLEŞTİRMEYE GEREK YOK

Ek yerleştirmelerde boş kontenjanların dolmaması halinde ikinci bir yerleştirme yapılıp yapılmayacağı sorusu üzerine Yarımağan, şöyle konuştu:

”Ona gerek yok. Gerek olacağını sanmıyorum çünkü aday birinci yerleştirmede istemeyip ikinci yerleştirmede isteyecek gibi bir durumun söz konusu olacağını sanmıyorum.

Bazı adaylar var mesela, sadece tıp istiyor ve yerleşemiyor. Mesela ek yerleştirmede tıplarda boş kontenjan pek yok ama aday ‘tıp bölümüne puanım yetmedi eczacılıkta boş yer var, isteyebilir miyim’ diye düşünüp fikir değiştirip orayı tercih ederse yerleşme şansları yüksek olur.”

Sınavsız geçiş dahil, tercih yapma hakkı bulunan 1 milyon 542 bin 583 adaydan 1 milyon 104 bin 763’ünün tercih gönderdiğinin anımsatılması üzerine Yarımağan, ”Bu, her sene böyledir.

140 puanı geçen herkes tercih yapma hakkına sahiptir. Zaten adayların bir kısmı lisans programlarına girmeyi amaçlıyor.

Onlar 180 puanı bulamayınca tercih yapmıyor veya 180’i geçse bile puanını yeterli bulmuyor ve tercih yapmak yerine gelecek seneyi beklemeyi tercih ediyor.

Tercih yapma hakkı olanların genelde yüzde 70’i tercih yapıyor. Bu oran bu sene de tuttu” dedi.

Yarımağan, üniversitelerin geçen sene oluşan taban puanlarının bu yıl yeni sisteme benzetim çalışmasına göre oluşturulan puanlarda ”isabet sağlanıp sağlanmadığının” sorulması üzerine Yarımağan, ”Son yerleşen adayın başarı sırası geçen seneki ile bu sene kılavuzda verdiğimizin arasında çıktı ama bazı programlar daha da geriye, bazı programlar da daha da ileriye gitti” diye konuştu.

Kaynak: eğitimsistem

2010 ÖSS Ek Yerleştirme Ne Zaman Yapılacak” için 11 yorum

 • 8 Ekim 2010 tarihinde, saat 01:19
  Permalink

  arkadaşlar ek yerleştirmelerde cumhuriyet üniversitesi gazetecilik bölümü açılmış hem örgün hem ikinci öğretim gözüküyor.tamamı boş,puan da yok yaklaşık kaç puanla alır tahmini olan var mı,çok düşükle kapatıcak bence

 • 23 Eylül 2010 tarihinde, saat 09:34
  Permalink

  YETER ARTIK YAHU 370.LE YERLEŞEMİYORUM ADAM 310.LA YERLEŞİYOR.BU MU ADALET ÖMRÜM GİTTİ KAFAYI YİCEM..

 • 21 Eylül 2010 tarihinde, saat 18:20
  Permalink

  Ben üniversiteyi kazandım ama ayrıca açıköğretim okumakta istiyorum ikisi birlikte mümkün mü?

 • 21 Eylül 2010 tarihinde, saat 13:34
  Permalink

  Ayşegül sen tercih yapamıyosun öncelikle onu bildiriyim. Ek yerleştirmeler Eylül ayının son haftasını tv’den,internetten,radyodan takip edin ek yerleştirme klavuzları çıkacak. ekim’in ilk haftası sanırım ek yerleştirmeler başlayıp bitecek.

 • 20 Eylül 2010 tarihinde, saat 19:53
  Permalink

  ya resmen işkence ya biri çıkıp desin yapılacakmı yapılacaksa nezaman ya gece uyku uyuyamaz hale geldim.. insaf ya ösym duy sesimizi…

 • 20 Eylül 2010 tarihinde, saat 10:58
  Permalink

  vay arkadas bı ek tercih yapamadım nezamanmıs bu ek tercihler bekleye bekleye ölücam yaa yapsakta su tercihleri bi kurtulsak

 • 19 Eylül 2010 tarihinde, saat 11:42
  Permalink

  EK TERCİHLER NE ZAMAN YAPILACAK

 • 13 Eylül 2010 tarihinde, saat 12:59
  Permalink

  nezaman başlıyo bu tercihleerrr lütfen cevap??????????????

 • 13 Eylül 2010 tarihinde, saat 10:20
  Permalink

  doğru söylüyosun uğur…ömrümde böle ızdırap görmedm ya bizede yazık

 • 19 Ağustos 2010 tarihinde, saat 20:53
  Permalink

  ösym öldür artık bizi hergün işkence çekiyoruz.ailemizin yüzüne bakamıyoruz

 • 18 Ağustos 2010 tarihinde, saat 19:13
  Permalink

  slm ..benm genel tercihimde uzaktan egitim geldi .. fakat ben oraya kayit yaptrmayip 2. terch yapabilior muyum .(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.