Google DNS mi OpenDNS mi?

Geçtiğimiz günlerde Google DNS‘den söz etmiştik. Google DNS ve sunduğu hizmetlerden. Ama bu sefer bir tartışma başladı. Acaba Google DNS mi OpenDNS mi?

OpenDNS’nin kurucuları tarafından yapılan açıklamalarda iki servisin birbirinden çok farklı olduğuna dikkat çekiliyor.

Kuruculardan, David tarafından yapılan açıklamada, OpenDNS’nin kontrol paneli olduğu ancak google DNS’nin ise belirli ayarlar ile kullanılabildiği belirtiliyor. OpenDNS ise şirketlerin, ailelerin ve her türlü kullanıcının DNS hizmetinde filtreleme yapmasına imkan tanıyor. Dahası, bilişim teknolojileri uzmanlarının zararlı yazılımları DNS’te engellemesini sağlıyor. Aileler, çocuklarını korumak için gerekli ayarları yapabiliyor.

Kısaca OpenDNS daha kapsamlı ve kullanışlı.

Google DNS kullanmak isteyenler buraya tıklayabilir. OpenDNS hakkında daha fazla bilgiyi yazının devamında okuyabilirsiniz.

OpenDNS’ye ücretsiz ya da ücretli kayıt yaptırabilirsiniz. OpenDNS’ye kayıt yaptırarak, bazı internet sitelerini filtreleyebilir kısaca kontrol paneline sahip olabilirsiniz. Üye olmak için buraya tıklayınız.

Üye oldukta sonra işletim sisteminizi seçerek gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz. Zaten resimli olarak çok güzel anlatmışlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.