Blogger’ların Kendilerine Koyması Gereken Hedefler

YazarDaha önce de Blog işine girip sonucunda hüsran olanlardan bahsetmiş ve bu yüzden bu işi severek yapmanız gerektiğini belirtmiştim. Blogcu‘ların kendilerine koydukları yanlış hedefler kendilerini bu işten uzaklaştırıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu yanlış hedef: PARA!

“Kusura Bakma Hobi olarak Blogcu’luk yapamam!”

Diye içinizden birkaç kişi düşünmüştür. Peki kardeş bu işi hobi olarak yapma. Ama hedef koy ve bu hedefler öyle hedefler olsun ki bunu başarınca mutluluk duy. İşte bu hedefleri belirlemeniz için size birkaç tavsiye:

Evet bu işi hobi olarak yapmıyorsunuz. Ya da yapıyorsunuz fark etmez. Şimdi sizin ilk hedefinizi ben veriyorum:

  • Belirli bir ziyaretçi potansiyeline Ulaşmak. Bu süre zarfında asla ama asla sitenize reklam koymamak.

Altını çizdiğim noktaya dikkat edin. Çünkü buna uymazsanız başarısızlık ihtimaliniz artacaktır. Sonuçta birçok kişinin nihai hedefi paradır. Baktı ki para gelmiyor bu durumda, bu işin zor olduğunu düşünüp vazgeçecektir.

Bu yüzden belirli kitleye ulaşmadan asla reklam koymuyoruz. Lütfen bu noktayı hafife almayın gerçekten çok önemli.

Hedef hiti nasıl belirleyeceğiniz konusunda pek yardımcı olamam. Ama eğer Adsense kullanıyorsanız günlük 100 ziyaretçi gerçekci bir hedef olacaktır doğrusu. Adsense dışında başka bir reklam firması kullanıyorsanız işiniz zor çünkü en az 200 ziyaretçiye ulaşmanız gerekecek. Ayrıca Adsense kullanıyorsanız Ekonomi gibi zor ziyaretçi çeken ve yüksek gelir sağlayan bir siteniz varsa o zaman günlük 20 ziyaretçi bile olsa reklamlarınızı yerleştirmelisiniz. Bu siteler tık başına yüksek gelirler sağlamaktadır.

İkinci olarak sitenize bir ay boyunca Sayaç eklememenizdir. Peki neden? Yine hiç ziyaretçi çekememek de sizi bu işten vazgeçirebilir. Hedeflerinize ulaşmak için mutlaka:

  • Sitenizi 1 ay boyunca (hatta sonrasında da) çok güncel tutmalısınız. Günlük en az 5-6 yazı eklemelisiniz. Unutmayın ki hedeflerinizin üstüne çıkmanız sizi daha da mutlu edecektir.
  • SEO konusunda makaleler okuyun
  • Blog içeriğinizi çöplük yapmamanızı ve asla alıntı yapmamanızı öneririm. Bu sitelerin para kazanması çok ama çok zordur.
  • Diğer blogger’lara destek olun. Mesela yükselişte olan bir blog sayfasına gidin. Yazılarına yorum yapın ve sitenizi belirtin. Emin olun o da gelip sizin blogunuza yorum yazacaktır. (hatta anlaşabilirsiniz bir kaç blogger’la (: )

Bundan Sonra?

Hedeflerinizi bir kere iki kere ulaştıktan sonra, artık kendi hedeflerinizi koyabilir ve hep bu hedefler doğrultusunda yükselebilirsiniz. Hedefleriniz bu işi size sevdirecektir…

Latest Comments
  1. teoman
  2. afk07
  3. Siyah Şapkalı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.