Yeni bir Linux: GoblinX – İndir

5 yıllık geliştirme çalışmalarının ardından, yeni bir Linux işletim sistemi ortaya çıktı. Slackware Linux üzerine kurulu olan GoblinX adlı işletim sistemi adını, fantastik RGP oyunlarında bolca öldürdüğümüz Goblin’den alıyor 🙂

Kurulum sırasında size zorluk da çıkarmıyor. Donanımlarınızı kendisi otomatik tanıdığı gibi, açık kaynaklı olmayan yazılımlara pek yer vermiyor. Yine de Kablosuz internet kullanıcıları ayarlarını kendileri otomatik olarak yapması gerekiyor. GoblinX bazı grafik ayar araçlarına, kablosuz korumalı ağ erişimine ve yazıcı kurulumuna yönelik gerekli araçlara yer vererek işleri kolaylaştırıyor.

OpenOffice’i kurmak da oldukça kolay. Slapt-get komut satırı düzgün bir şekilde çalışıyor. APT’da apt-get install iken, slapt-get’te slapt-get –install komutu kullanılıyor. Daha fazlası için slapt-get –help yazabilirsiniz.

Yukarıda kablosuz internet kullanıcılarının sürücü yüklemelerini kendileri yapmaları gerektiğini söylemiştim. Eğer Windows sürücülerini kablosuz Ethernet kartları için kullanmak isteyen olursa, önce Windows partisyonunu yüklemeli. Ardından Ndiswrapper‘a sürücüyü işaret etmek gerekiyor.

  1. mkdir /mnt/sda1
  2. mount -t auto /dev/sda1 /mnt/sda1
  3. ndiswrapper -i /mnt/sda1/SWSetup/WLAN/bcmwl5.inf

Ardından:
1. modprobe ndiswrapper
Bazı Broadcom çiplerde sorun çıktığında şunu deneyebilirsiniz:

  1. echo “blacklist b43” >> /etc/modprobe.d/blacklist
  2. echo “blacklist ssb” >> /etc/modprobe.d/blacklist
  3. Restart.

Adobe Flash Player & Kurulumu

İnternette gezerken sayfaları düzgün açabilmek için, Adobe Flash player kurmanız gerekecek. O yüzden, get.adobe.com/flashplayer/ adresine girip tar.gz uzantılı Flash Player’ı indirmeniz gerekecek. Kurulum ise şöyle:

->tar -zxvf install_flash_player_10_linux.tar.gz
->mv libflashplayer.so .mozilla/plugins/

KAYNAK: chip.com.tr

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.