Türk Lisanslı ilk Kamyonet: Turkar

Hisarlar AŞ. tarafından, Eskişehir‘de 3 yıl süren çalışma sonunda üretilen ilk Türk lisanslı Kamyonet olan Turkar‘ın seri üretime geçmesi bekleniyor.

Seri üretime Ocak 2010’da geçmesi beklenen Turkar, üretim ve montaj tesislerinin, Ocak 2010’da, programının uygun olması durumunda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın katılacağı törenle açılacağını bildirildi.

Turkar’dan Görüntüler – GALERİ

Hisarlar AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Fazlı Türker’in açıklaması şöyle:


[ad]

Bu araçların yol dışı sürüş testleri sürüyor. Eskişehir Sanayi Odası 2009 yılı Teknoloji Geliştirme Ödülüne layık görülen Turkar’ın ödülünü geçtiğimiz günlerde Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün katıldığı bir törenle aldık. Bakanımız aracın test sürüşünü de yaptı. Türkiye için önemli bir ihtiyacı karşılayacak nitelikteki Turkar Araç Projesi, yabancı ortak, yabancı danışman ve lisans anlaşması olmaksızın Türk üniversiteleri ve Türk otomotiv yan sanayinin örnek işbirliğiyle gerçekleştirildi. Proje bu özelliği nedeniyle TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı tarafından desteklendi.

15 Kasım’da Eskişehir İl Koordinasyon Toplantısı’na katılan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu tarafından da ilgi ile incelenen ve beğenilen Turkar’ın ülkemizin ilkim ve coğrafi koşulları için uygun bir araç olduğu hususu önemle vurgulandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.