Sayfanızı Google’da Yükseltmenin Yolları

seoÖrneğin bir mobilya sitesi açacaksınız. İstanbul‘daki dükkanınızın reklamını yapıp, internette müşteri çekmeye çalışacaksınız. Reklamınız için bir sayfa hazırladınız ya da hazırlattınız. Asıl şimdi iş başlıyor. Google’da yükselmek.

Dükkanızın hakkında bilgi veren, 4-5 html sayfası oluşturdunuz. Şimdi müşterileriniz dükkanınıza ulaşmak için gerekli bilgileri buradan alabilir. Ama bunlar yeterli değil. 4-5 sayfanızı Google’da indexleterek Google’da yükselemezsiniz. Peki şimdi amacımız ne?

İlgili anahtar kelimeleri bulacağız. Müşteri bulmak için, “istanbul, mobilya” kelimelerinde yükselmemiz gerek. Detaylı SEO anlatımına girmeyeceğim. Sadece nasıl yükseleceğinizden bahsedeceğim.

Hedef anahtar kelimeleri belirledik. Şimdi Google hangi siteleri sever sorusuna yönelelim:

  • Güncel
  • Başka siteler tarafından tavsiye edilen(backlink)
  • Ziyaretçilerin memnun kaldığı
  • ..

Çok detaya inmeyelim. Bizim için en önemli unsurlar yukarıdaki gibi. Güncel olacağız, backlink sağlayacağız. Tabi ziyaretçilerin memnun kalması için de, tasarımınızın güzel olması gerek. Site tasarımınız müşterinizin size karşı fikirleri değiştirecektir.

Güncel olmak konusunda biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Burada, WordPress gibi ücretsiz bir script kullanarak, haber sayfası falan yapmanız işinize yarayacaktır. Bugün dükkanınızda ne olduğunu falan paylaşabilirsiniz. Google’da index sayınız artacaktır. Bunun için Mobilya Dükkanınızın sitesinin ana sayfasında herhangi bir yere, “Haberler” başlığı atabilirsiniz. Bu kısım hep güncel kalsın.

İsterseniz kendi kendinize bir sayfa oluşturup buradan mobilya sitenize link verebilirsiniz. Ya da başka sitelerden belirli bir ücret karşılığında link alabilirsiniz. Tabi bu aldığımız linklerde, bizim için asıl önemli olan iki anahtar kelimemizde yükselmemiz gerek.(istanbul, mobilya)

Eğer kendi kendinize link vermek isterseniz tavsiye olarak, blogcu.com adresine girip bir blog açmanızı ve içerik olarak mobilya’dan falan bahsetmenizi öneririm. Yakında Pagerank değeriniz de artacaktır. Blogcu kendisi alt sayfalarının pagerank değerini arttırıyor. Kendi mobilya sitenize de buradan link vererek Google’da yükseleceksiniz. Ama zamanınız varsa bir kaç tane blog açabilirsiniz. Mesela birisi sırf Mobilya, diğeri de İstanbul ile alakalı olsun. İkisinden de kendinize bağlantı oluşturun. Hedefiniz büyükse tüm bunların yanında bir de başka sitelerden ücretli olarak link alın.

Google’da Hemen cuk diye ilk sayfaya çıkamazsınız. Bu işe başlamadan önce, sitenizi açın ve 2-3 ay bekleyin. Tabi google’a indexlenmiş olarak. Yaşlı domainler Google için daha değerlidir. Bu arada son olarak, alan adınız içersinde, “istanbul” ve “mobilya” kelimelerinin geçmesi yükselmenizi kolaylaştıracaktır. “.tr” uzantılı alan adı almanız da sizin Türkçe aramalarda daha yukarıya çıkmanızı sağlayacağı gibi müşterilerinizin size karşı güvenini arttıracaktır.

SEO Desteği için:

alifurkankalay[at]windowslive[dot]com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.