İnternette Marka Olmak

İnternette marka olmak için neler gerek? Nasıl büyünür? Ne yapmak gerek? vs vs.

İnterneti para olarak görebilirsiniz. Ama uzun vadeli olarak mesleğiniz haline bile getirebilirsiniz. Bunun için de internette marka olmak gerek. Tabi başka yolları da olabilir ama gündemimiz bu.

İnternette marka olmanın birçok yolu vardır elbetteki. Ben de bu konuda birkaç şeyden bahsetmek istiyorum.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, internette marka olmak için ya çok yaratıcı ya da çok çalışkan olmalısınız. Bunların yanında da sabırlı olmalısınız. İlk seçenek herkeste bulunmayabilir ama ikincisi kendiniz olabilirsiniz. Ve üçüncü olarak da sabredebilirsiniz. Tabi ki, ileri görüşlü olmak, insanları iyi anlamak vs. etmenler de size bu konuda yardımcı olacak unsurlar ama temel olarak ikiye ayırdık.

Eğer yaratıcıysanız, daha önce olmayan birşeyden kendiniz yapabilirsiniz. Ya da var olan yani yapılmış birşeyi değiştirebilirsiniz. Mesela Facebook‘dan söz edelim. Daha önce de bir sürü sosyal paylaşım sitesi vardı nede  bugün Facebook popüler? Birçok sebebi olsa da asıl sebebi farklı olmasıydı. En azından diğerlerinden farklıydı ve insanlar aradıklarını buldular.

Çalışarak da marka olabilirsiniz. Ben çok fazla çalışıp, sayfamla pek ilgilenmiyorum ama siz yapabilirsiniz. Önce Google Abi‘nin seveceği bir site olmaya çalışıyorum. Bu yüzden BilgiSpot’u güncel tutup ziyaretçi çekmeye çalışıyorum. Henüz çok beceremedimse de arkama bir okuyucu kitlesi almakla da uğraşıyorum.

Eğer amaçlarımda başarılı olursam, ilerde BilgiSpot’u sadece bir blog değil Portal haline çevirmeyi planlıyorum. Tabi tüm bu plan ve uzun vadeli. Gerçekleştirebilirsem ne mutlu bana, darısı sizin başınıza..

Gördüğünz gibi ben pek farklı birşey yapmak istemiyorum ve açıkcası pek yaratıcı değilim. Ama büyüme planımı iyi kurduğumu düşünüyorum.

Bu yolu aşamalara ayırırsak:

  1. Fikir: Farklı veya değil herhangi bir fikir.
  2. Planlama: Hedefinizi belirlediğiniz dönem..
  3. Kuruluş: Yine iki kısma ayrılı 1-Batış 2-Yükseliş Yükseldiğimizi varsayarak:
  4. Yükseliş: Bu dönemde reklam verme, sayfadaki sorunları düzeltme gibi şeyler karşımıza çıkacaktır. Planlamada hepsinin hesaplanması gerek.
  5. MARKA olma

Umarım hedeflerinize(varsa) ulaşırsınız…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.