Google & Microsoft Arasındaki Fark

Başlamadan önce bilimsel bir yazı olmadığını olayları kendi gözümden aktardığımı belirtmek isterim.

internetMicrosoft deyince işletim sistemi, Google diyince ise Arama motoru aklımıza geliyor. Bu iki dev arasında ne fark var? En kısa şekilde aradaki farkı anlatmak gerekirse, “Microsoft çıkarcı, Google Beleşci“. Bir işletim sistemi yapıp o kadar pahalıya satan Microsoft var. Diğer tarafta ise çıkardığı hemen hemen tüm ürünleri bedavaya veren Google var. Peki ama neden Google bedava? Tüm uygulamaları Bedava değil ama büyük bir bölümü ücretsiz.

Mesela, Google Earth. Gerçekten harika bir program. Emin olun, Microsoft bu programı yapmış olsaydı çok pahalıya satardı. Tüm dünyayı kuş bakışı görebildiğiniz bir program. Microsoft ise, yazılımlarını sadece kendi kullanıcılarına sunuyor.

Google’ın Başarısının Anahtarı Budur Belki?

Analytics, Adsense, Blogger, Google Sites vs. bir sürü uygulama ve ücretsiz. Webmaster’lara sunduğu ücretsiz uygulamalarla tüm webmaster’ları kendine çeken Google şimdi bünyesinde milyonlarca site barındırıyor. En çok kullanılan arama motoru.

Microsoft & Potansiyeli

Microsoft ise hepimize hastalık gibi bulaştı. Kurtulamıyoruz. Microsoft’un ki dışında bir işletim sistemini kullanamıyoruz. O kadar çok uygulaması olan bir işletim sistemi hepimize daha cazip geliyor. Bu avantajını kullanan Microsoft ise bizleri sömürmeyi iyi biliyor. Tabi bizim ülkemizde pek sömürülen yok o işin ayrı konusu..!

Microsoft izlediği bu politikayla kullanıcılarının sevgisini kazanamıyor. Tam aksine Google ise hem seviliyor hem kullanılıyor. Bu yüzden Microsoft tehlike altında. Bakalım gelecekte kim öle kim kala..!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.