“Çocuklar Bir Daha Savaşlı Oyun Oynamayın”

Bu sözler bana ait değil, Kırıkkale, Ahi Evran ve Amasya üniversitelerinin eğitim fakültelerinde görevli bir grup akademisyen tarafından yapılan araştırmanın sonucu. Peki bu sonuç nedir?

224 gencin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmada, ”bilgisayar oyunlarının öğrencilerin sınıf içi güven algıları üzerindeki etkisi’‘ araştırıldı.

SAVAŞ

Araştırmaya katılan öğrenciler,

  • savaş,
  • dövüş,
  • yarış,
  • strateji
  • futbol oyunu

oyunları oynadılar. Öğrencilerin çoğu oyun oynadıktan sonra rahatladığını ifade etti. Bir kısım ise yorulduğunu belirtti. Ayrıca oyunun kalıcılık yarattığını da belirten çocuklar, ”oyun bittikten sonra 1-2 saat yine oyun oynuyormuş gibi olduklarını, bazen savaş oyunlarını rüyalarında görüp savaştıklarını’‘ ifade etti.

Araştırmanın genel sonucu ise şöyle:[ad]

Dövüş ve savaş oyunları oynayan gençler, kendilerini sınıftaki diğer öğrencilere göre daha çok tehdit altında hissederken, yarış, strateji ve futbol oyunu oynayan öğrencilerin tehdit algılamalarında bir farkındalık görülmedi.Gençlerin dövüş ve savaş oyunlarının yapısından kaynaklanan temkinli olma, arkayı kollama, sürekli rekabet içinde bulunma ve diğerlerinden zararlı davranış bekleme gibi sanal davranışları gerçek hayata aktarabildiğini ortaya koydu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.