WordPress’de Düzenli Ziyaretçi Artışı

wordpress-pluginYazılarımın, etiketlerimin Google’a doğru düzgün indexlenmemesine çok kızmış, sizlerle de bu ping konusunda bir yazı yazıp paylaşmıştım. Hatta orda, Smart Update Pinger adlı bir WordPress eklentisini kullanmaya başladığımı belirtimştim. O günden bugüne BilgiSpot adına değişen çok şey var.

WordpressAslında bu eklentiyi kullanmaya başlayalı, düzenli yazı göndermeye başlayalı çok az bir zaman oldu. Ama gerçekten hitim %50 kadar yükseldi. Zaten çok fazla ziyaretçi almıyorum ama.. Hergün de düzenli olarak yükseliyor. Eklediğim her yazı, Google’a 1-2 dakika içinde indexlendi. Özellikle güncel bir konuda yazdığım yazılarımın erken indexlenmesinin çok büyük avantajları oldu. Mesela bir operatörün kampanyası hakkında bir yazı yazınca hemen indexleniyor ve o konu hakkında ilk indexlenenler arasına giriyorum. Sonucunu anlatmaya gerek yok..

Bu sırada yaptığım diğer birşey ise, kaliteli, düzgün, anlaşılır kısaca Arama Motorlarının seveceği, ziyaretçilerin memnun kalabileceği yazılar yazmak oldu. Görsel öğelere daha çok yer vererek, ziyaretçileri sayfalarımda daha uzun süre kalmaları için uğraştım. Bunun etkisini tam olarak görebileceğimi sanmasam da eminim etkisi olacaktır. Ayrıca kendimi günlük en az bir yazı yazmaya odakladım. Google için güncel olmanın avantajlarından bahsetmeye gerek yok sanırım.

Şimdi zamanımı diğer blogları inceleyerek geçiriyorum. Nasıl yazılar yazmışlar? Hangi yazıları beğenilmiş? Hangileri çok yorum almış? Hangisi sevilmemiş? Hangisi ilgi görmemiş? vs. vs. “İki düşün bir söyle” hesabı..

Eğer blogunuzun çabuk yükselmesini istiyorsanız size tavsiye olarak:

  • Yazılarınızın google’a indexlenip indexlenmediğini kontrol ettiğiniz gibi, Ping’lerinizin gönderilip gönderilmediğini de kontrol edin. Bunu yukarıda linkini verdiğim sayfadaki Eklentiyi kullanarak yapabilirsiniz.
  • Özellikle ilk haftalarda, günlük 5-6 yazı ekleyin. Hemen indexlenecek ve hemen kaliteli bir konuma oturacaksınız..
  • Peşpeşe yazı eklemeyin. Mesela, 10 yazı eklediniz. Bu 10 yazıyı da, 5-6 dk arayla eklerseniz çok faydasını görmezsiniz. Bu yazıları 24 saate yayın. Mesela 2 saatte bir birisi yayınlansın. Bunun WordPress Zamanlayıcı ile yapabilirsiniz.
  • Günlük en az bir yazı eklemeye çalışın. Bunu yine WordPress Zamanlayıcı ile kolaylıkla yapabilirsiniz.
  • Kendinizi ziyaretçi olarak görün ve kendinizi değerlendirin.

diyebilirim. Hepinize kolay gelsin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.