Ülkemizdeki Google Fanatikliği

seoGoogle, Bing ve Yahoo… Son günlerde o yükseliyor ub düşüyor vs. haberlerle dolu ortalık. Ama dikkatimi çekti. Ülkemizde Yahoo veya Bing kullanılıyor mu?

Gerçekten özellikle Türkçe aramalarda Google dışında diğer arama motorları pek kullanılmıyor. Genellikle ingilizce sayfalar üçünden de ziyaretçi çekiyor ama bize Bing ve Yahoo’dan neredeyse hiç ziyaretçi gelmiyor. Türkçe sitelerin hedefi de haliyle sadece Google oluyor. Artı ve eksi yönleri var ama bence artı yönleri ağır basıyor. Eksi yönlerini şöyle açıklayabiliriz:

  • Sadece Google’ın ziyaretçi kaynağımız olması bizim Google’a bağlı kalmamız ve Google ile sorun yaşamamız halinde tüm trafiğimizi kaybetmemize neden olabiliyor.
  • Türkçe aramalarda açık ara üstünlük sağlanması, Google.com.tr sayfasına ilgi azaltıyor. Yani Google Türkçe sayfamızla pek ilgilenmiyor ve geliştirmiyor. Tabi diğer dillere göre..

Başka herhangi bir eksi yön bulamadım. İşte bunlar da artı yönleri:

  • Google’ın tek hedef olması, daha iyi öğrenilmesini sağlıyor
  • 3 Arama motoruyla uğraşmaktansa, birisiyle uğraşmak daha mantıklı ve kolay.
  • Webmaster’ların tümü Google’a yönelince, Google olmadan trafik olmayınca hemen hemen tüm Türkçe  siteler Google’a kayıtlı oluyor. Haliyle, ziyaretçi aramalarına daha çok cevap buluyor.

Söz sizde: Açıkcası, ben Google’dan memnunum o benden memnun mu bilmiyorum ama 🙂 bu sadece fikir yazımdı. Sizin de fikirlerinizi bekliyorum..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.