İşsizlere Yeni İş İmkanları – Finans Merkezi İstanbul

Başbakanın, “En Büyük hayalim” olarak anlattığı İstanbul Finans Merkezi, ülkemizin ekonomik durumuna çok büyük katkı sağlayacak. Özellikle bu projenin gerçekleşmesi halinde İstanbul’un genç nufusunun, yeni iş imkanlarına sahip olması bekleniyor. Ayrıca Türkiye’nin milli geliri yükselecek, iş imkanları gelişecek.

Şu anda yasal işlemler gerçekleştirilmiş bulunuyor. Merkez 18-21 ay içersinde tamamlanıp bu süreçte, Ankara’daki ilgili kurumlar İstanbul’a taşınacak. Hedef, 10 yıl içersinde bölgesel, 30 yıl içersinde Uluslararası bir Finans Merkezi olmak. 30 yıl sonra ise, İstanbul’un New York, Tokyo, Londra vs. gibi büyük merkezler arasında olacağı tahmin ediliyor.

İş İmkanları

Tahminlere göre, 2025 yılında IMF, Türkiye’nin milli gelirine 20 milyar dolar katkı sağlayacağı gibi, 150 bin kişilik ek iş katkısı sağlayacak. Özellikle ülkemizin genç nufusu büyük bir potansiyel olarak görünüyor.

Tabi sorunlar da var!

Bu belirlenen hedefin zaman zarfı içersinde çözülmesi gereken problemler de var. Tahmin edebileceğiniz gibi İstanbul’un kalabalık oluşu ulaşımı çok zorluyor ve bu sorunun da bu süreç içersinde çözülmesi gerekecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.