Domain Ticareti & Alan Adından para Kazanma

Domain TicaretiBir alan adını değerli kılan şeyler nelerdir? İyi bir alan adı ne kadar para eder? Alan adı nasıl değer kazanır? Alan adından nasıl para kazanırım? vs. Bu konuda acemi olanlar için faydalı bilgiler. Alan adı yani Domain Ticareti..

İnternette çok az bir vaktinizi harcayarak bir alan adını değerlendirip daha sonra satabilirsiniz. Bir alan adının değerini arttıran kriterleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Alan adının yaşı
  • Alan adındaki karakter sayısı
  • Uzantısı
  • Pagerank değeri
  • vs.

Bunlar bir alan adı yani Domain’in değerini belirleyen en önemli kriterler. Bu ufak listenin başında yer alan “Alan adının yaşı” adlı kriter hepsinden önemli olup, alan adındaki karakter sayısı da bir o kadar domain fiyatını arttıran etmendir. Mesela, iki harfli bir domaini gerçekten çok yüksek bir fiyata satabilirsiniz(tabi bulabilirseniz). Veya 3 harfli domainler. Çok pahalıdır. Sayı ve rakamlardan saçma saçma da olsa 3 harf olunca domainin değeri çok artar. 4 harfli domainler de oldukça değerlidir. Ama tabi 2 ve 3 harflilere göre fiyatları oldukça az.

Bunun dışında, com,net,org,gen.tr vs. farklı uzantılarda olması da etkiler. Mesela inter.net gibi bir domain ile inter.org‘un arasında çok büyük bir fark vardır.

Tabi ki bu değeri belirliyen bir diğer özellik de alan adının ve sayfalarının pagerank değeri. Zaten ana sayfa, diğer sayfalar vs. Pagerank değeri kazandıysa bu yaşlı bir domaindir ve fiyatı gerçekten çok fazladır.

Peki Alan adı (Domain)’den ben nasıl para kazanabilirim?

Aslında ufak tefek bilgi istese de yapmanız gereken tek şey alan adı alıp kendinize hosting bulmak. Aslında hosting de paralıdır ama siz isterseniz, hosting’i blogger sayesinde bedavaya getirebilirsiniz. Alan adını alabileceğiniz, tavsiye site olarak size isimtescil.net i önerebilirim. Şimdi bir Blogger hesabı alın, Daha sonrasında hostingi bedavaya getirmek için Google’da bu konuda araştırma yapmanız yeterlidir.

Alan adımı, Blogger’a yönlendirdim, Sonra?

Blogger’a yönlendirdiğiniz blogunuzda, Domain’in değer kazanması için öncelike sitenizi Google’a kaydedin. Yoksa hiç bir anlamı olmaz. Daha sonra, ilk 2 hafta günlük, daha sonra 2-3 güne bir yazı eklemeniz yeterli. Tabi kendi elinizle yazın. Saçma, ziyaretçi almasa da yazın. Maksat domain değerini arttırmak. Tabi ziyaretçi de çekerseniz alan adının değeri daha da artar..

6-7 ay sonra domainin değeri, sizin aldığınız fiyatın en az 3 katına çıkar. Tabi bir de satabilmek var 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.