Analytics kullanarak, Adsense Geliri Arttırma – WordPress

seoAdsense gelirimizi arttırmak için, basit bir yöntemden bahsedeceğim. WordPress kısa kod fonksiyonu ve Analytics ile beraber reklam gelirimizi arttıracağız. Daha önce WordPress Kısa Kod (Short Code) Api‘sinden bahsetmiştim. Bunun nasıl kullanıldığından vs. Şimdi bu özelliği kullanarak, Adsense gelirimizi arttıracağız.

Yapacağımız şeyi özetleyecek olursak, öncelikle bu API ile bir kısa kod oluşturacağız. Daha sonra bu kısa kod ile yazılarımız içinde Adsense reklamımızı çağıracağız. Tabi yazıları da Analytics’e göre seçeceğiz. Konu içinde yer alacak olan, göze hitap eden bölgelere reklam yerleştireceğiz kısaca..

Kısa Kod Oluşturmak

Yukarıda linkini de verdim, daha önce nasıl oluşturulduğunu anlatmıştım. Ama bir daha göstermenin kimseye zararı olmaz. Öncelikle temanızın functions.php (Tema Fonksiyonları) dosyasını açın. Bu dosyaya aşağıdaki kodları yerleştirin.

function reklam_goster() {
return 'Adsense reklam kodlarınız'; }
add_shortcode('reklam', 'reklam_goster');

Kodların ne manaya geldiğini, yukarıda linkini verdiğim yazıdan öğrenebilirsiniz. Neyse reklam kodunuzu gerekli yere yapıştırıp, dosyayı kaydedin. İlk bölüm tamam.

Analytics’i Kullanıyoruz


[ad]

Analytics ve Adsense

Şimdi Analytics hesabınıza giriş yapın. Daha sonra, İçerik>En Popüler İçerik yolunu takip edin. Buradan en popüler içeriklerinize bakın. Daha sonra bu içeriklerin Hemen Çıkma Oranını inceleyin. Eğer %90′dan az ise bu yazınızı, WordPress’de düzenleyin. Düzenleme derken reklam yerleştireceğiz yani. Daha sonra bu yazınızın uygun bir yerine eğer kısa kodlarda değişiklik yapmadıysanız, [reklam] yazın. Kaydedin. [reklam] yazdığınız yerde Adsense reklamınız görüntülenecektir. Tüm popüler yazılarınız uygun gördüğünüz yerlerine reklam ekleyin bu yöntemle. Kolay gelsin.

NOT: Eğer Analytics kullanmıyorsanız pek birşey fark etmez. Yine, popüler içeriklerinizi bulun ve reklam yerleştirin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.