YouTube’dan Film Kiralamak

Youtube’un en son nasıl para kazandırdığından bahsetmiştim. Zavallı Google’a şu sıralar zarar veren Youtube şimdi de dev film firmaları ile anlaştı ve bizlere film kiralatacak. Aslında google tarafından yapılan resmi bir açıklama yok ama internette bu konuda dedikodular çok.

Söylentilere göre. Google, Lions Gate Entertainment Corp, Sony Pictures ve Warner Brothers ile yaptığı görüşmelerde online film kiralama üzerine konuştu.

Nasıl Birşey bu ve Fiyatı Ne kadar?

Resmi bir açıklama yapılmadığından dolayı kesin bir fiyat söylemek doğru olmaz. Ama film kiralama sistemini kullanan iTunes, Amazon gibi firmalar yaklaşık 3-4 dolara ücret alıyor. Youtube’un da hemen hemen buna yakın bir ücret alacağı tahmin ediliyor.

Youtube’un paralı olacağı hakkında yapılan haberler aslında bu kiralama konusunda. Peki bu Film kiralama işi Youtube’a ne kazandıracak?

Google, Youtube’u satın aldığından beri kar edemedi. Çünkü Youtube’un geniş videoları çok büyük sunucu gerektiriyor ve bu sunucuların masrafı da reklam gelirini karşılamıyor. Bundan dolayı Google’ın profesyonel videolara yönlenmesi bekleniyor. Bu zararı kara çevirmek için yöntemler arıyor.

Ülkemiz ve Youtube!

[ad]
Youtube ülkemizde yasaklanmasına rağmen hala kullanılıyor. İnternetin en büyük arama motoru Google’a ne kadar ihtiyacımız varsa en büyük video portalı youtube’a da o kadar ihtiyacımız var. Aslında şu sıralar birçoğumuz Youtube’u unuttu bile. Bir sürü reklam dolu proxy siteleriyle Youtube’a girmekten bıkanlar alternatiflere yöneldi. Bu da ülkemiz yatırımcılarına aslında büyük bir destek oldu. Youtube kapandıktan sonra birçok Türkçe video portalı çıktı. Ama herşeye rağmen Youtube’u karşılamıyorlar. En kısa zamanda Youtube’un tekrar açılması dileğiyle.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.