Ukrayna 4G Teknolojisine Geçti – 3G’den farkı

Henüz 3G ile ilgili teknolojik gelişmelerden yeni yeni bahsederken Ukrayna 4G’ye geçti. Biz 3G’ye onlar 4G’ye alışmaya çalışıyor. Peki 4G’nin 3G’den farkı nedir ne değildir?

Ukraynada 4G ile abone başına düşen internet hızı tam 20Mbps. Ukrayna 3G ile 2006 yılında tanışmıştı ve şimdi bu 4G 3g’den 7 kat hızlı. Icon Private Equity Şirketi Başkanı Kirill Dmitriev CİHAN Haber Ajansın’a yaptığı açıklamada, “Çinli ortakla uğurlu olduğunu düşündüğümüz 09.09.09 tarihinde Ukrayna pazarına girdik”  dedi. 4G tanıtım kampında açıklamalarına şöyle devam etti: “İlk olarak nüfusu 1 milyonun üzerinde olan şehirleri kapsama altına alacağız. 2010 yılının sonuna kadar Ukrayna’nın yaklaşık dörtte bir nüfusu olan 10 milyona ulaşacağız

Test merkezindeki herkes 4G’nin bu hızına şaşkın kalmış. Bir öğrenci ise kendime özel kablolu internetim var ama bu benimkinden çok daha hızlı şeklinde açıklamada bulundu. 2010 yılı sonunda 1 milyon aboneye ulaşılmayı hedefliyorlar.

Fiyatlar konusunda da açıklama yapıldı. 4G modemi 100$ a satılacak. Aylık bağlantı ücreti ise 10$ . Kiev’de yapılan testlerde gerçek hız ise indirmede 13.8 Mbs gönderme çıkışında ise 2 Mps olarak kaydedildi.

[ad]

Darısı bizim başımıza.. Bu arada Turkcell’in 4G hakkındaki haberi dikkatinizi çekebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.