Profesyonel Okurlar ve Onlara ihtiyacımız!!

Yabancı blogcuların uyguladığı şöyle bir sistem vardır. Okuduğunuz yazıyı beğenirseniz 1-2 dolar bağışta bulunursunuz. O blogcu bunlardan gelir elde eder ve bloguna koyduğu reklamlarla ziyaretçilerini rahatsız etmez. Ama malesef bizde uygulanmaz. Gerçi uygulanması da biraz zor ama.. Orçun Kılıç adlı bir Blogger bu konuya değinmiş benim de aklıma geldi..

Acaba ülkemizde ziyaret ettiği sayfaya yorum yazan kaç tane okurumuz var? Yorum yazmaya neden üşeniyoruz? Hem girdiğimiz sayfadan yararlanıyoruz hem de, girdiğiniz sayfaya hiçbir katkımız olmadan çıkıyoruz. Sadece okuduğumuz yazıyı bile yorumlayamıyoruz.  Oraya iki üç satır ben de birşeyler yazıyım da millet görsün ya da hiç millet ne diyor acaba deyip de okuyan var mı??

Kaliteli okurlarımızın az olması Ülkemizde Blogculuğun gelişememesinin en büyük sebebi. İnsanlarımızın Facebook gibi sayfalarda video izleyip durması, gülmesi onlara yeterli geliyor. Hatta okuduğu yazıya teşekkür eden arkadaşlarımızın yazdığı yorumlar da şöyle:

“Emeğe sağlık teşekkürler”

“Saol kardeş çok işime yaradı”

“Çok güzel anlatmışsın teşekkürler”

Bunları beğenmiyorum değil aslında bunlara bile razıyım ama işin en kötüsü oraya yazacak tartışma ortamı oluşturacak birşeyler bulunamamasıen büyük sorunlarımız arasında. Bir yazıyı yorumlayamamak!! Sanırım bu da az kitap okumamızdan kaynaklanıyor. Ne gerek var dimi kitaba da, bilgisayar varken(!)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.