Hangi içerik çok kazandırır, çok ziyaretçi çeker?

Blogumuzun hangi içeriklerle ne gibi faydaları olduğu konusundaki gözlemlerim. Sağlık, Haber, Teknoloji, Program sitesi neyiniz var? Peki hangi yönden avantajlı hangi yönden dezavantajlısınız? Reklam gelirleri nasıl?

Bu bir gözlem yazısı ve aynı zamanda araştırma yazısıdır. Farklı kaynaktan ordan burdan derlediğim bu yazı size ne tür bir site açmak istediğiniz dair fikirler verebilir ya da avantajlı veya dezavantajlı konuları öğrenerek kendinizi bu istatistiklere göre geliştirebilirsiniz. Öncelikle bloggerların en çok sevdiği konu olan Teknoloji’ye değinelim.

Teknoloji siteleri ya da blogları çok fazla ziyaretçi toplar. Teknoloji dikkat çeken bir konu olmasına karşın eksiği de çoktur. Mesela, reklam gelirlerinin çok düşük olması. Bu Adsense için geçerlidir tabi. Mesela, Gittigidiyor’dan aldığınız reklamları da kullanabilirsiniz. Kısa vadede çok karlıdır. Ama piyasada çok fazla teknoloji sitesi olması da dezavantajdır. Ama başkasında link almadan sadece kendi başınıza ziyaretçilerinizi arttırabileceğiniz bir site konusu diyebilirim.

Haber sitelerinin konusu zaten pek belirgin olmadığı için reklam gelirleri hakkında pek birşey söyleyemem. Konusuna göre gelir artar ya da yükselir. Haber sitenizin yükselmesi için en önemli ihtiyacınız güncel olmaktır. Sayfanızın tasarımı sade olmalıdır ki ziyaretçi girdiği sayfadan birşey anlayarak çıksın ve geri dönsün. Özellikle sitenizin yeni kurulduğu zamanlarda, günlük 10 haber falan yayınlamalısınız. En önemli konulardan birisi de istikrar. İstikrarlı olmalı yani hergün güncellemelisiniz sayfanızı. Gerçekten çok zor bu da. O yüzden kendinize editör tutmalı ya da arkaşınızla bu işi götürmelisiniz. Ayrıca “haber” kelimesinde yükselmeniz size çok ziyaretçi kazandırabilir. Bunun için Pagerank değeri yüksek sitelerden link almanız gerek.

Sohbet siteleri çok fazla ziyaretçi alabilir ama Adsense geliri gerçekten düşüktür. Ayrıca Google’da yükselmek için bir blog bölümü oluşturmalı ve Oluşturduğunuz sohbet sayfasının hemen altına başlıklarınızı yerleştirmelisiniz. Google güncel sayfaları sever. En önemlisi Pagernak değeri yüksek sayfalardan link almalısınız. “sohbet” kelimesinde yükselmeniz gerek.. Ayrıca tek başına “sohbet” kelimesi size pek fayda sağlamayacağı için farklı anahtar kelimeleri de yanına eklemeli ve Google’da ilk sırayı kapmalısınız.

Ekonomi Siteleri çok kazandırırlar. Ama konu bulmak ve ziyaretçi çekmek zordur. Geliştirmek çok zor olduğu gibi kazancı da büyüktür.”Ekonomi haberleri” şeklinde sadece ekonomi kategorisini içine alan bir haber sitesi de oluşturabilirsiniz doğrusu. Ama ekonomi, borsa ile ilgili kaliteli makalelerle gerçekten Adsense’den yüksek gelir elde edebilirsiniz. Link almanıza çok gerek yok. Ama her zaman ki gibi almanız çok faydalı olur.

Sağlık siteleri de ekonomi siteleri gibi çok kazandırırlar. Daha çok tercih edilirler çünkü konusu hep aynıdır. Yapmanız gereken bir sağlık makalesini özgün bir şekilde tekrar yazmaktır. Eğer kendinizden birşeyler katabiliyorsanız gerçekten Google’da değeriniz çok yükselir.” Sağlık haberleri”, “sağlık bilgisi” gibi kelimemelerde yükselmek de size çok faydalı olacaktır.

Spor siteleri de çok fazla ziyaretçi alır. Kazancı ne çok ne fazla diyebiliriz. Ama “futbol”, “beşiktaş” vs. gibi kelimelerde yükselmelisiniz. Çok faydalı olur. Çok fazla ziyaretçi çekebilirsiniz.

Kişisel sayfalar, blogların kazancı hakkında söyleyebileceğimiz çok şey yok. Ne link almak ne çok güncel olmak size çok fazla ziyaretçi getirmeyebilir. Burada arkadaşlık işin içine giriyor. Yazılarınıza yorum yazılmalı, takipçileriniz olmalı ve birçok kişi tarafından desteklenmelisiniz. Tabi ki şart denecek şekilde bir de güncel ve özgün olmalısınız.

Webmaster‘ları ilgilendiren konulu sayfaların en büyük avantajları Google’da çabuk yükselirler. Çünkü bir webmaster ya da blogger genellikle girdiği sayfayı inceler dolanır. Okuduğu makaleye yorum bırakır. SEO adına en faydalı ziyaretçi diyebiliriz. Ama Adsense gelirleri o kadar iyi değildir. Ama kişisel bir sayfanızda webmasterlara yönelik sayfalar açmanız Google’da yükselmenize yardımcı olacaktır.

Program ya da Download siteleri çok çabuk yükselir. Çok hızlı gelişir. Reklam gleirleri o kadar iyi olmasa bile amatörler için önerebileceğim bi kategori. Tabi profesyonel iseniz zaten sizi kolay kolay durduramazlar. Adult içerik kullanmasanız bile çok hızlı yükseleceksiniz.. Bir de “indir” kelimesinde yükseldiğiniz zaman aksın ziyaretçiler.

Adult sayfalar, forumlar, bloglar ise en kazançlılarıdır 🙂 Adı üstünde yasa dışı. Adsense reklamı kullanamıyorsunuz ama çok fazla ziyaretçi çekip başka reklam firmaları kullanabilirsiniz. Ama tavsiye etmem 🙂

İçerik güncellenecektir. Kusurlu gördüğünüz yeri ve eksiklerimi bir yorumla bildirebilir ve beğendiyseniz bir yorumu çok görmezseniz sevinirim. Burada bıraktım çünkü ellerim yoruldu 🙂

Latest Comments
  1. Bi dost

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.