Etiket az mı çok mu kullanmalı? – WordPress SEO Analizi

WordPress’de en iyi SEO performansını sağlamak hepimizin istediğidir. SEO adına bilmemiz gereken hususlardan birisi de etiket kullanımı. Acaba, “Etiket az mı kullanmalı çok mu?” diye de birçoğunuzun kafasına soru takılmıştır. Uzun süredir gözlemlediğim bu konu hakkındaki bilgilerimi sizlerle paylaşmak isterim.

Bu soruya “evet daha çok ziyaretçi istiyorsan daha çok etiket kullanmalısın” diyebilirim. Ama aşırıya giderken bazı hatalarımız Sandbox yememize neden olabilir. Mesela spam yapmamalıyız. Spam kısa vadede çok faydalı olabilir. Ama Google bunu fark ederse haliniz duman..

Eğer çok fazla etiket kullanmak istiyorsanız ikinci olarak içeriğini geniş tutup çok yorum almaya çalışın. Çok yorumun olduğu sayfada çok etiketin zararı olmaz. Ama, aynı kelimelerin çok fazla tekrarı her ne kadar içerik geniş olsa da tehlikelidir. 20-30 farklı etiket kullanacaksanız tavsiyem içeriğiniz 300 kelime’den fazla olmalıdır. 100 kelimelik bir makalenin altına 30 tane etiket yerleştirmeniz Google’ın hoşuna gitmez ya da gitmeyebilir..

Etiketler sadece anahtar kelimesinin yanısıra, uzun cümleler de olabilir. Mesela bu yazımda diğer yazılarıma oranla biraz daha fazla etiket kullandım 🙂 Göstermek için. Sayfanın en altında görebilirsiniz.. Yine de siz daha fazlasını kullanabilirsiniz. Gerçekten çok faydası olabilir. Ama içeriğinizi geniş tutmalısınız. Ve yorum da alarak içerik genişletmelisiniz. Yorumlarınızın SEO adına ne derece önemli olduğunu, “Çok Yorum Almanın SEO’ya Katkıları – Google” başlıklı yazımda belirtmiştim.

Bu yeterli mi? Asla! Çünkü çok etiket, çok yorum ve geniş içerikli çok yazı yazsanız bile bu içeriğin kalitesinin ayrı bir önemi vardır. Başlıklarınızın ne kadar özgün olduğundan tutun Arama motorları için ne kadar iyi olduğuna.. Yorum – İçerik – Etiket – Başlık – Title arasındaki dengeyi kurup en iyi şekilde yönetmelisiniz. Tabi en iyi yapamayız ama iyi yapmalıyız. Zaten bu işin ustaları bunu yapabildikleri için para kazanıyor 🙂

Latest Comments
  1. BilgiSpot
  2. yakUp

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.