Yazı Başlığın’da yapılan SEO hatası – Blogger ve WordPress için

seoBlogcular’ın genellikle kullanmakta olduğu başlık yapısı dikkatimi çekti. Her blogda olmasa da birçoğunda bu hatayı gördüm. Gerçi hata denir mi bilmem ama yine de Google sıralamasında kötü bir etki yapacağını düşünüyorum. Genellikle blogcuların yazılarındaki Title yapısı şöyle:

Yazının BaşlığıAna Sayfa Başlığı

Ben her blogumda yazılarımım title yapısına Ana Sayfa Başlığını eklemem. Sadece Yazı başlığı yer alır.

Peki neden? Mesela, Ana sayfamın başlığı “BilgiSpot- Bilginin Merkezi“. Şimdi ben bir yazı yazsam “Seo nedir ne işe yarar” diye ve başlığım şöyle olsa:

Seo nedir ne işe yarar | BilgiSpot- Bilginin Merkezi

İnanın seo adına büyük kayıp olur. Sıralamam çok fazla aşağı düşer. Çünkü aramalarda bana ziyaretçi kazandıran kısım yazı başlığı. Orada duran ana sayfa başlığı ise benim sıralamamı düşürmekten başka işe yaramıyor. Eski bir blogumda yazdığım “Adobe Flash Player” ile ilgili bir yazım Google’da 3. sıradan ana sayfa başlığını sildiğimde 1. sıraya yükseldi. Gerçekten işe yarıyor.

Eğer WordPress kullanıyorsanız başlık yapınızı düzeltmek için tavsiyem All in One SEO Pack eklentisini kullanmanız. Eklentiyi kurduktan sonra WordPress Admin Panel > Ayarlar > All in One SEO yolunu takip edin. Buradan “Post Title Format:” yazan yere sadece:

%post_title%

kodunu yazın ve kaydedin. Tamamdır.

Bu işlemi Blogger için yapmak istiyorsanız Admin panelinden HTML düzenleme yerine gelin. Burada yer alan

<data:blog .pageTitle></data:blog>

kodunu aşağıdaki ile değiştirin.


<data:blog .title></data:blog>

<data:blog .pageName></data:blog>

Ama tabi ki istisnalar var. Mesela ana sayfanızın başlığı yazınızın başlığıyla alakalı ise bu yöntemin yarardan çok zararı olur. Kısaca ana sayfanızın başlığında anahtar kelime varsa bu yöntemin işe yarıyacağını pek sanmam.

Bu arada bunun gibi daha fazla SEO ile alakalı yazıyı Mini Seo Kitabı adlı kategorimde bulabilirsiniz.

Latest Comments
  1. BilgiSpot
  2. Sedran

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.