WordPress’de Daha Verimli Adsense – İpucu

wordpress-pluginDaha önceki bir yazımda Worpress’de Kısa kod’un ne olduğu ve nasıl yapıldığından bahsetmiştim. Bilmiyorum okudunuz mu? İşte bu WordPress kısa kod Api’sini kullanarak Adsense’yi daha verimli kullanacağız.

Neyse.. Adsense gerçekten Google’ın webmaster’lara vermiş olduğu en güzel ve en çok kullanılan hizmet. Eminim hepiniz Adsense’yi daha verimli de kullanmak istiyorsunuz. Adsense nerelerde ne kadar etkilidir eminim az çok biliyorsunuzdur.

Genellikle sitenize giren ziyaretçileriniz içeriği beğenmez ve reklamda dikkatini birşey çekerse reklamınıza tıklar. Bu yüzden Adsense reklamı en çok konunun hemen üstüne koyarlar. En verimli bölge diyebiliriz. Ayrıca bir de Adsense reklamını konu sonuna koyarlar. Bu reklam da konuyu baştan sona okuyan ve en sonunda reklamınızı görüp tıklayan kullanıcılar için. Evet temanızın yapısına göre daha farklı yerlere daha farklı reklamlar koyabilirsiniz. Ama şu an genel bahsettiğimiz için hepsine deyinemiyeceğim.

Son olarak da bazı kullanıcılar içeriğin içine reklam yerleştirir. Bu da çok etkili bir yöntemdir.Çünkü ziyaretçinin en çok göz gezdirdiği yerler olan içeriğin içine reklam koymak Adsense verimini çok daha fazla arttıracaktır.

[ad]

Ama, Her konunuzun içine teker teker Adsense reklamınızın kodunu yapıştırmak uzun ve zahmetli bir iştir. Üstelik blogunuzu satmaya kalkasanız o bütün reklam kodlarını silmeniz gerekecek. İşte ben de konu içine çok kolay reklam koymanızı sağlayacak bir yöntemden bahsedeceğim. Konun başında bahseddiğim WordPress kısa kodunu kullanacağız.

Şimdi yazı yazarken yazımızın bir yerine ufak bir kod yazacağız. [kod] bunun gibi. Sonra yazıyı yayınladığımızda bu kodun yerine Adsense reklamımız yerleştirilecek.. Yani her yazınızın içine uzun adsense reklam kodunuzu değil de ufacıcık bu kodu koyacaksınız. Peki ama nasıl?

WordPress Admin paneline girin. Buradan Görünüm > Editör yolunu takip edin ve functions.php dosyasını açın. Sonra aşağıdaki kodu buraya yerleştirin. Sonra Reklam Kodu buraya yazan yeri silin ve Kendi reklam kodunuzu yapıştırın.

function adsense_goster() {
return ' Reklam Kodu buraya '; }
add_shortcode('reklam', 'adsense_goster');

İşte bu kadar. Şimdi yazınızın neresine [reklam] kodunu yerleştirirseniz bu bölgede reklamınızı göreceksiniz. Anlamadığınız birşey olursa sorun. Teşekkürü de çok görmezseniz sevinirim 🙂

Latest Comments
  1. olcay
  2. Uğur Akgöz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.