WordPress – Kısa Kod Nedir, Nasıl Yapılır?

API‘ler Wordress’de sahip olduğumuz en önemli nimetlerden birisi. WordPress‘in 2.5 sürümünden sonra eklenen yeni özelliklerden birisi olan Kısa kodların ne olduğu ve nasıl yapıldığını paylaşacağım. Öncelikle WordPress Kısa Kodlar hakkında kafamızda bir şekil oluşsun:

Kısa kodlar(Short Codes), Yazılarımızda, temamızda bazı fonksiyonları basit bir şekilde çağırmamızı sağlayan bir WordPress Api’sidir. [Anahtar-kelime] şeklinde çağırılır. Yazı içinde, tema üzerinde rahatlıkla kullanılabilir.

Peki WordPress Kısa Kod nasıl yapılır?

Kısa kod yazmak biraz yaratıcılığınıza kalmış. Aklınıza gelen birçok fonksiyonu bu kısa kodlarla her yerde çağırabilirsiniz. Yalnız PHP bilmeniz gerek. Çok iyi olmasa da az çok PHP bilmeden kendiniz kısa kod oluşturamazsınız. Neyse Kısa kodumuzun nasıl yapıldığına dönelim. İşte size basit bir kısa kod örneği:

Öncelikle WordPress Admin Paneli > Görünüm > Editör yolunu takip edin.Buradan temanızın functions.php dosyasını açın. Daha sonra aşağıdaki fonksiyonu functions.php klasörünün içinde bir yere ekleyin:

function merhaba_yaz() {
return 'Merhaba Dünya!'
;}

Hemen altına da bu kodu ekleyin:

add_shortcode('mrb', 'merhaba_yaz'); 

Daha sonra herhangi bir yazınızın içine kısa kodumuzu yazalım yani [mrb]  Yazıyı ön izleme yaptığınızda [mrb] yazdığınız yerde “Merhaba Dünya!” yazısını göreceksiniz.

Bu ufak bir uygulamaydı. Bizim için asıl önemli olan şey bu fonksiyonun mantığı. Bu yüzden mantığını da bu örnek üzerinde anlatıyım. [ad]

İlk olarak kendimize bir fonksiyon oluşturduk. Bu fonksiyonumuzun adı merhaba_yaz Daha sonra buraya bu fonksiyon çağırıldığında ne yapması gerektiğini yazdık. Fonksiyon çağırıldığında  Merhaba Dünya yazacaktı. Neyse fonksiyonumuz hazır işte. Daha sonra altına eklediğimiz WordPress’in kendi fonksiyonu(API) bizim kısa kodumuzu oluşturdu. add_shortcode fonksiyonunda yer alan ‘mrb‘ kısmı kısa kodumuzun adını belirtiyor. Hemen yanında yer alan ‘merhaba_yaz‘ tırnağı da [mrb] kısa kodu yazıldığında hangi fonksiyonun çağırılacağını belirtiyor. Yani:

add_shortcode('Kısa Koda verilen AD', 'Bu kısa kod için çağırılıcak fonksiyon'); 

Bu kadar basit. Eğer anlamadığınız ya da yanlış anlattığım bir bokta varsa Yorum yazmanız yeterli. Gelecek yazılarımda sizlerle farklı kısa kod uygumaları paylaşabilirim.

Latest Comments
  1. bs

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.