Siteniz için Google Trends

picture-26Google’ın geniş hizmetleri arasında yer alan Google Trends geçtiğimiz günlerde Türkçe oldu. Google Trends ne işime yarar? diyorsunuz herhalde. Önce Google Trends’in ne olduğuna bir açıklık getirelim. Bu servis Google’da yapılan aramaları veritabanında tutar ve bize istatistik olarak sunar. Hangi kelimenin hangi günlerde çok arandığını, hangi kelimelerin popülerleştiğini vs.

Hemen aklınızda nasıl kullanabileceğinize dair fikirler oluşmuştur herhalde. İşte bundan bahsedeceğim. Google Trends’den nasıl faydalanabileceğimizden..

Mesela, son 7 günde hangi kelimelerin popülerleştiğine bir bakalım..  İşte 23.08.2009 tarihli değerlenen kelimeler:

1. imsak vakitleri +% 1.500
2. imsakiye +% 750
3. ehliyet sınav soruları +% 130
4. yemek tarifleri +% 90
5. namaz vakitleri +% 80
6. fenerbahçe +% 60
7. diyanet +% 60
8. fb +% 50
9. ziraat +% 40
10. kyk +% 40

Tabi ki ramazan dolayısıyla imsak vakitleri, imsakiye, yemek tarifleri gibi kelimeler popülerleşiyor. İşte Google Trends’de blogumuz için kullanabilecğeimiz mükemmel bir istatistik. Kişisel bir blogumuz varsa bugünlerde yemek tarifleriden bahsedebiliriz. Ya da Ramazan ile ilgili oruçla ilgili şeylerden bahsedebiliriz. Sadece bu 10 kelime dışındaki kelimelere de yoğunlaşabilirsiniz. Hemen hemen aynı olacak şekilde popülerleşen farklı kelimeler kullanabilirsiniz.

Hangi kelimelerin popülerleşmeye başladığını da ARAMA TERİMLERİ adlı yerden öğrenebilirsiniz. Merak ettiğiniz kelimeyi yazın ve hemen o kelimenin istatistiğini inceleyin. Mesela iftar kelimesi. Son günlerde popülerleşen bir kelime. İşte grafiği:

Google Trends istatistik

[ad]

Google Trends aynı zamanda sizin aradığınız kelimenin içinde geçtiği farklı aramalar hakkında da istatistik tutmakta. Mesela iftar kelimesi içinde geçen diğer aramaların istatistiği şöyle:

1. izmir iftar Büyük Çıkış
2. istanbul için iftar Büyük Çıkış
3. istanbul iftar vakti Büyük Çıkış
4. iftar menüleri Büyük Çıkış
5. iftar duası Büyük Çıkış
6. antalya iftar Büyük Çıkış
7. ankara iftar Büyük Çıkış
8. iftar vakti +% 500
9. iftar saati +% 300
10. istanbul iftar +% 160

Tam bir istatistik merkezi değil mi 🙂 Nasıl kullanacağınız hayal gücünüze kalmış.

Google trends’in daha birçok özelliği var. Mesela şehirlere göre istatistik de tutuyor. Hangi şehir de hangi aramaların çok yapıldığı vs. Eğer kullanabilirseniz işinize yarıycağından eminim.

Ayrıyetten işinize yarıyacağını düşündüğüm ama henüz türkçe olmayan bir servisten daha bahsetmek istiyorum .Yine Google Trends’in bir parçası olan website istatistiği de var. Google Trends for Websites adlı hizmet bir sitenin hangi ülkeden ziyaretçi elde ettiği, hangi kelimelerden çok ziyaretçi çektiği vs. istatistiğini tutuyor. Mesela Wikipedia’nın istatistiği:

wikipedia.org

Resmi büyütmek için üzrerine tıklayınız

Alıntı yaparsanız lütfen kaynak belirtiniz 🙂

Latest Comments
  1. Sezai Özmen
  2. mehmet
  3. BilgiSpot
  4. AHMET

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.