İyi Bir Makale-Yazi Nasıl Yazılır

makale_01İyi bir makale yazabilmek birçok blogcunun isteğidir. Sadece blogcuların değil tabi ki başkalarının da olabilir. Peki ama kaliteli, etkili bir makale nasıl yazılır?

  • Bir makalenin en önemli özelliği özgün olmasıdır tabi ki de. Özgünlükten kastım bir kişinin herhangi bir siteden gördüğü birşeyi kendi cümleleriyle anlatması değildir. Önemli olan daha önce olmayan bir şeyi keşfetmektir. Farklılık başarının yarısıdır.
  • Başlığınızın konuya tam anlamıyla hitap etmesi gerek. Başlık konunun en ksıa özeti olmalı.
  • Sadece farklı olmak hiçbir işe yaramaz. Konuya gerçekten hakim olduğunuzu okuyuculara kanıtlamalısınız. Onların kafalarında “Bu adam pek anlamıyor bu işten” gibi bir düşünce gelmemeli. Tabi ki çok biliyormuş gibi saçmalamak da kötü birşey. Yanlışlarınızın farkına varılması durumunda kötü yorumlar almanıza neden olacaktır.
  • Ayrıca anahtar kelimelerin makaleniz içersinde çok bulunması okuyucularınızın konuyu unutmamasını ve eğer blogunuzda yayınlandıysa SEO adına iyi olur.
  • Makalelerinizde bilimsel gerçeklerden bahsetmeniz okuyucunuzu size inanmasında etkili olacaktır.
  • Yazılarınızda okuyucularınızı sıkmamaya çalışın. Her zaman sonuca varacakmış gibi konuşun. Konuyu değiştirmeyin.
  • Ayrıca okuyucuları meraklandırmak da yazılarınızın sonuna kadar okunmasını sağlar.
  • Son olarak çok önemli bir kriterden bahsetmek isterim. İyi bir yazar bence en önemli kriterlerinden birisi de iyi bir okur olmaktır. Hatta bence değil bu bir gerçektir. İyi yazarlar iyi okuyuculardır. Başkalarının yazılarını okurlar ve bir konuya farklı bakış açılarıdnan bakmayı da öğrenebilirler. Bir konuyu başkasının düşüncesiyle yazabilirler.

[ad]

Bunların hiçbirini yapmak kolay değildir. Zaten bu yüzden yazar’lık mesleği vardır. Yazarların farkı bu işlemleri çok iyi bir şekilde yapabilmektir. Kendinize bu kriterleri koyarak yazı yazarsanız siz de zamanla bu işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Kendinize yazar diyebilecek kıvama gelebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.