Adsense’de Tık Başına Gelir – Kazanç | Gözlem & Tavsiye

para

Adsense’den daha çok para kazanabilmek sınırları zorlamak herkes gibi benim de isteğim. Blogculuğa zevk için başlamıştım. Daha sonrasında tanıştığım Adsense’yi kullanmaya başlayalı 2 yıl oldu. Adsense reklamlarının hangi bölgelerde ne kadar çok tık aldığı, hangi bölgelerde ne kadar kazandırdığını da az çok öğrendim. Belki dikkatinizi çekmiştir. Çok tık almak ile çok kazanmak farklı şeylerdir. Tabi bu Adsense için geçerli.

Peki neden?

Adsense kullanıcılarının tık başıan kazandıkları kesin bir miktar yoktur. Adsense size bir tık için kesin bir fiyat vermez. İster 1 cent ister 10 dolar verir. Adsense’nin istemesine bağlı birşey değildir bu tabi ki. Tıklanan reklama ve tıklayana ziyaretçiye bağlıdır kazancımız. Bu konu da merakı olan olursa:

Adsense tıklanan reklamlara ödediği parayı, ziyaretçinin reklam sayfasında ne kadar durduğuna, ne kadar gezdiğine, eğer alışveriş imkanı varsa yapıp yapmadığına vs. göre değerlendirir. Bu yüzden Adsense gelirleri çok değişkendir.

[ad]

Son günlerde Adsense ile ilgili baya bir makale yazdım. Özellikle yazdığım “WordPress ile Daha verimli Adsense ” başlıklı yazım dikkatinizi çekmiş olabilir. Burada yazanları kendim de uyguladım ve bazı konularımın içine reklam koydum. Şimdiye kadar gözlemlerime bakarak söylemeliyim ki bu konu içindeki reklamlar konunun hemen üstündeki reklamlara oranla tık başına daha çok para veriyor.

Belki tesadüftür diyebilirsiniz. Ama hiç de değil. Daha iyi anlamanız için Konu içinde Adsense’yi üç şekilde bölümleyebiliriz:

  1. Yazının üstü başlığın altı: Bu bölge blogcular tarafından en çok tercih edilen bölgedir. Çünkü en çok tık alan bölge burası. Eğer Adsense size buradaki reklamınıza tık başına 2-3 cent gibi komik rakamlar veriyorsa hiç kullanılmaması gereken bir bölge. En azından tek başına kullanılmamalı.
  2. Yazının ortası: Yazılarımızın hemen içersinde yer alan bu Adsense reklamına ziyaretçiler daha az tıklar. Çünkü herkes konuyu okumayabilir. Bu reklam konuyu okuyan kitleler için. İlk reklam tipimiz ise bütün kitleler için. Bu bölgedeki tıklanan reklamlar daha verimli. Çünkü ziyaretçi konuyu okurken dikkatini çeken bu reklama tıkladıktan sonra tıkladığı sayfada daha çok gezer ve bize daha çok kazanç sağlar.
  3. Yazının Sonu: Bu reklam tipi de konuyu baştan sona okuyan kullanıcılar içindir. Diğer iki reklam tipine göre daha az tık alır ama çok daha fazla verimlidir. Çünkü bu reklama tıklayan kullanıcılar genellikle hâla merak içindedir ve sizin sitenizden beklediği şeyi alamamıştır. Çok araştırır ve o araştırdıkça Adsense kazancı da artar.

NOT: Buradaki 3 çeşit reklam tipi %100 denildiği gibi olmayabilir. Genel oalrak bahsedilmiştir. Çoğunluğa göre hedef alınmıştır.

Bunlar arasından kendinize en uygun reklam biçimini seçmeniz gerek. Eğer sitenizin konusu İyi kazanç sağlayan bir konuysa mesela tatil sitesi bence yazınızın üstüne başlığınızın altına reklam koymalısınız. Eğer isterseniz konu sonuna veya konu içersine de reklam yerleştirebilirsiniz tabi ki. Eğer siteniz az kazanç sağlıyorsa yazı içi ve yazı sonuna reklam koymak en mantıklısı. Özellikle çok fazla ziyaretçiniz varsa ve hemen çıkma oranınız çok yüksek değilse bu reklam tipinden çok kazanç elde edebilirsiniz. Bakınız araya Google Analytics de girdi. Analytics’i de burada kendinize yol gösterici olarak kullanmalısınız. Hemen çıkma oranınızın düşük olması ziyaretçilerininiz makalelerinizi okuduğunu ve sitenize makalenizi okumak için girdiğini gösterir. Bu durumda da konu içine konu sonuna reklam koymak mantıklıdır.

Başka bir örnek.. Eğer yazılarınız çok yorum alıyorsa, yorumlarınızın hemen üstüne ya da arasına da reklam koyabilirsiniz. Çünkü çok yorum alan sayfalarda genellikle ziyaretçileri yazınızı okuduktan sonra bu bölgeye gelir ve bu bölgede yoğunlaşır. Kısaca şöyle diyebiliriz. Ziyaretçi nereye reklam oraya..

Latest Comments
  1. yusuf
  2. Jhan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.