Web Tasarım ve Programcısı Olun

Biraz gayret ile web tasarımın ve programcısı olabilirsiniz. Bilmeniz gereken 4 şey var. HTML, Css Ve PHP. İsterseniz farklı diller de öğrenebilirsiniz ama günümüzde bilinmesi gereken 3 temel konu budur. Unutmayalım ki bir de SEO bilmek gerek. Seo bir dil değildir. Ondan da bahsedeceğiz.  Şimdi sırayla bunların nasıl birşey oldukları ve nereden öğrenebileceğinize bakalım.

 1. HTML: İlk öğrenmeniz gereken şey. Çünkü Html bilmeden ne CSS ne Php bilmenizin faydası var. Html en temel tasarım kodlarını barındıran dildir. Eğer düzenli çalışırsanız 1 haftada bile öğrenirsiniz. Tabi aklınızda kalması için uygulamalar yapmalısınız. Html öğrenmek için bir  sürü seçeneğiniz var. Google’da arayabilirsiniz.
 2. CSS: Tasarımınızın kalitesini arttırmak için bilmeniz gereken en önemli konulardan birisi. CSS bilmeden kendi tasarımınızı yapmanız çok zor 🙂 Öğrenmek için HTML biliyor olmalısınız. CSS laynaklarına da yine Google’da ulaşabilirsiniz. Çok çeşitli hangini isterseniz.

  CSS öğrenmeden önce son bir tavsiye: Dreamweaver gibi geniş özelliklere sahip bir editör kullanmanızı tavsiye ederim. Css kodlarını ön izleme yapabilmekte ve daha kolay öğrenmenizi sağlamakta. Tabi başka editörler de vardır.
 3. PHP: En zor kısım. Öğrenmeniz 3 ay kadar sürer. Tabi bi script yazabilecek hale gelmeniz bu kadar sürer. Bunu öğrenmek için Görsel eğitim almanızı tavsiye ederim. Eğer sıkılmazsanız da kitap alın. Kitapcılardan alabilirsiniz. Tavsiye Kitap
 4. SEO: Yalnız sabırlı olun. Eğer bu 3 aşamayı bitirdiyseniz SEO’yu da öğrenebilirsiniz. SEO öğrenmek için Google’ın bize sunduğu ücretsiz SEO kitabını kullanabilirsiniz. Eğer çalışmaktan sıkıldıysanız, Mini Seo Kitabı adlı kategorimi takip edebilirsiniz.

Son Tavsiyeler:

 • Tüm bunları yaparken bir blog tutun. Blogger‘dan ücretsiz bir kişisel blog açın. Bu arada SEO makeleleri okuyun. Böylece web’i daha kolay tanımış olacaksınız.
 • Eğer çalışmadan sonra boş zamanınız kalıyorsa hem bunları öğrenerek hem bir hobi sahibi olur hem de ek gelir elde edebilirsiniz.
 • Bilgisayar ile ilgili meslek sahibiyseniz ya da olmayı düşünüyorsanız bunları öğrenmek size kolay iş imkanı sağlar.
 • Bu arada iyi bir okuyucu olun.
 • Sosyal paylaşım sitelerinde insanlardan uzak durmayın. Ve r10 gibi webmaster sitelerini takip edin. Bu işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.