Gelecek Neslin Büyük Sorunu – Boş Bilgi

Arada sırada bazı yerlerde okuyordum ama pek dikaktimi çekmiyordu. Bugünlerde boş vaktim çok. Düşünmek için baya zamanım var. Kafama takıldı o yapılan uyarılar söylenen sözler. Gerçekten çok vahim bir durum ortaya çıkıyor….

İnsanların eskiden yaptığı şeyler tarihçileri hayrete düşürür. Efes harabeleri, mısır pramitleri, Babil’in asma bahçeleri.. Gerçekten çok devasa şeyler. Şu anki teknolojiyle bile çok zor yapılabilecek şeyler. Ama bu insanlar bunları nasıl yapıyor?

Bu insanların gerçekten çok zeki olması gerek. Ama bilgisayar hesaplamalarıyla bile zorlanarak yaptığımız bu şeyleri yine de kafadan yapmak biraz hatta çok zor olacaktır. Peki nasıl yapıyorlar bu devasa şeyleri? Evet doğru çok zekiler. Bu kadar mı? Hayır. Onların bizden birçok farkı var. Yaşadıkları dönemde kimyasal sorunlar vs. yok o yüzden gelişimleri bizden iyi. Amaa konumuz bu değil. O insanların bizden en büyük farkı ilgilenecekleri çok fazla şeyin olmaması.

Biraz konuyu açıyım. Bildiğiniz şeyleri bi kafanızda düşünün. Mesela oynadığınız bir oyundan bir sürü görüntü var aklınızda. Oyunu oynadığınız ortamları ezbere detayına kadar hatırlayabiliyorsunuz. İzlediğiniz bir film hakkında o kadar çok şey biliyorsunuz ki farkında değilsiniz. Biraz düşününce oynadığım bazı oyunların mekanlarını en ince ayrıntısına kadar hatırlıyabiliyorum. Hatta yaşadığım bazı anları vs. İşi bilgisayara dökelim. Bir metin dosyası ne kadar yer kaplar? Evet oldukça az. Ama bir resim çok fazla yer kaplar. Aklımızda kalan bir sürü görüntü, ses, detay kafamızda o kadar çok yer kaplıyor ki ufkumuz köreliyor. Basit bir örnek daha; bilgisayarınızın harddiskinin çoğu dolu ise bilgisayarınız yavaşlamaya başlayacaktır. Çünkü sizin önünüze bir bilgiyi getirmek için birçok bilgi arasında sizin istediğinizi ayırt edip önünüze koyması gerek. İnsanda da aynı durum söz konusu. Kafamız o kadar dolu ki bildiğimiz birşeyi bile hatırlayamayabiliyoruz.

beyinO insanlara dönelim. Akıllarını yoracak bilgisayar oyunu, film, dizi vs. hiçbiri yok. İlgilendikleri tek konu yaptıkları iş. Kafalarındaki tek konu işleri. Bu yüzden çok iyi konsantre olup çok zekice şeyler yapabiliyor. Ama  Gelecek neslin ilgilenmesi, bilmesi gereken gerekmeyen o kadar çok şey varki işlerine konsantre olamayacaklar. Ki şu anda bile bu sorunu yaşıyoruz. Kafamızı dolduran gereksiz bilgiler..

Özellikle bizim ülkemizde bu sorun oldukça yaygın. Bilgisayarı sahip olduğumuz az imkana rağmen çok kullanmaktayız. Facebook, oyunlar, videolar vs. Bu sorunun da önüne geçilebilinecek gibi görünmüyor. Ama istersek bu durumdan kurutulabiliriz.Kurtulmaktan ziyade bu durumu biraz olsun engelleyebiliriz.

Özellikle çocuğunuzu bu gereksiz şeylerden alı koymalısınız. Bu sorundan biraz olsun uzaklaşmak için:

  • Televizyon Dizisi izlememelisiniz. En azından aşırı olmasın.
  • Bilgisayar oyunu oynama konusunda aşırıya gitmeyin.
  • Kitap okuyun. Kitap olmadı dergi, gazate okuyun. Çünkü okumak insanın ufkunu açar. İnsanı düşünmeye sevkeder.
  • Futbol gibi şeylerle ilgilenmeyin. İlgilenecekseniz bile yok şu takımda şu oyuncu var yok şunda şu gibi şeylerle ilgilenecek kadar olmasın.
  • Çok fazla müzik dinlemeyin.
  • Kısaca aklınızda işinize yaramayacak şeyler bulunmasın.
Latest Comments
  1. mehmet

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.