ClearTYPE Nedir, ne işe yarar ve ne zaman gerekir!

Microsoft trafından geliştirilen ClearType, yazılarınızın yumuşatmaya yani bulanıklaştırmaya yarar. Peki ClearType kimin işine yarar?

ClearType Xp ve onun altındaki sürümlerde kapalı olarak gelir. Vista‘da ise ClearType özelliği açıktır. ClearType’ı LCD ekrana sahip kullanıcıların kullanması gerekir. Eğer Lcd monitörünüz varsa ve işletim sisteminiz XP ise bu özelliği açmak için masaüstüne sağ tıklayın Özellikler > Görünüm > Efektler yolunu takip edin var. İsterseniz yine buradan ClearType’ı kaldırabilirsiniz.

CRT Monitör kullanıyorsanız bu özelliği kaldırmanız iyi olacaktır. Eğer XP var ise ve İnternet Explorer 7 kurduysanız bilgissayarınıza bu özellik otomatik olarak etkinleşecektir. Yine masaüstüne sağ tıklayıp Özellikler > Görünüm > Efektler yolunu takip ederek bu özelliği kaldırabilirsiniz.

CRT monitör kullanıyorum ama Vista var diyorsanız, masaüstüne sağ tıklayın Kişiselleştirme > Pencere Rengi ve Görünümü > Daha çok renk seçeneği için klasik görünümü aç > Efektler > Ekran yazı tipi kenarlıklarını düzeltmek için aşağıdaki yöntemi kullan > Standard‘ı seçin veya devre dışı bırakın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.